VYHLEDEJTE A HODNOŤTE

Pavel Maurer píše

 
Glosa: Jogurt ve skle
2016-01-03, Text: Pavel Maurer

Vážení gastronauti,

moje dítě se mě nedávno zeptalo, proč mám tolik rád jogurt ve skle a ne v plastu? Pár důvodů by se určitě našlo. Nejdříve je tu vzpomínka na dobu hlubokého socialismu, kdy v obchodech byly k mání - pouze a jedině jogurty ve skle a vždy jen dva druhy: Jeden s červeným, většinou jahodovým džemem na dně a druhý s oranžovo-žlutou, převážně meruňkovou náplní. Jogurty byly vždy v baculatých vratných lahvičkách z poměrně tlustého skla, jogurt se z nich docela snadno doloval a úzké hrdlo zabraňovalo, aby se cokoli zbytečně vyplýtvalo. V mých, lehce sentimentálních, vzpomínkách byl ten jogurt vynikající, hutný a když jsem v lahvičce pořádně promíchal ovocné pyré nebo džem, náramně jsem si pochutnal. Nepamatuji se, že by tehdy bylo víc jogurtů na výběr. Maminka mne jednoduše poslala do krámu - kup dva červené a dva oranžové - a bylo rozhodnuto.

 

Dnes jsem v supermarketech v podstatě deno-denně zahlcen tolika jogurtovými variantami, že mi jde hlava kolem. Když jsem se nedávno snažil vyškrábat z plastového kelímku poslední zbytky borůvkové hmoty, uvědomil jsem si, že obal je úmyslně designován tak kostrbatě hlavně proto, aby produkt objemově vypadal větší, než ve skutečnosti je…A to mě děsí! Jednak, leccos přijde díky prapodivným nepraktickým tvarům nazmar, ale navíc se cítím jako zákazník ošálen záludným designem, který slibuje větší obsah něž jaká je pravda. 

 

Určitě jste si všimli, že někteří výrobci se ke skleněným jogurtovým lahvičkám znovu vracejí. Jsou to často jogurty kozí, ovčí, nebo bio - každopádně se tyto výrobky tváří, že jsou zdravější a chutnější - což je většinou pravda. Mě na tom nejvíc baví, že vidím hmotu uvnitř. Dá se odhadnout tučnost, konzistence, také jasně vidíte, zda jsou ve skle opravdové kousky ovoce a že nejsou pouze pěkně namalovány na plastovém obalu. Ten totiž snese vše a může vás velmi okouzlit svým exteriérem, zatímco interiér, tedy obsah, bývá často velkým jogurtovým zklamáním.  

Krásný víkend - a prosím vás - "nejezte, nepijte a když to půjde - ani nežijte blbě!"

Komentář můžete vkládat, pokud jste oveřený hodnotitel.

Komentáře
Momentálně nejsou k dispozici žádné příspěvky
  
Kdo chce dobře jíst, nesmí urazit kuchaře.
Čínské přísloví
Top
English