VYHLEDEJTE A HODNOŤTE

Pavel Maurer píše

 
Glosa: Kafka vegetarián
2015-09-27, Text: Pavel Maurer

Vážení gastronauti,

až někdy budete v Praze na Starém Městě, doporučuji vám zastavit se na chvíli před sochou jednoho z našich nejslavnějších spisovatelů - vegetariána - Franze Kafky. Nevím, kolik knížek jste od něj přečetli? Možná žádnou! Ale přece jen znáte jeho jméno nebo jste někde viděli jeho kostnatý obličej s uhrančivým pohledem. On Kafka - je totiž zvláštní fenomén - skoro všichni na světě ho znají, ale jen málokdo dočetl jeho romány až do konce. Tíha existenciálního poselství se občas nedá vydržet! 

 

Já vás dnes rozhodně nemíním literárně vzdělávat. Chci vám jen nabídnout, abyste k pomníku Franze Kafky na chvíli zašli. Kromě toho, že je tento slovutný literát úžasně ztvárněn sochařem Jaroslavem Rónou a že kolem něj prakticky pořád postávají hloučky turistů, nachází se ve velmi zajímavém prostoru. Hned vedle něj například stojí skvostná Španělská synagoga, ale hlavně se nacházíte v gastronomickém epicentru. Této nevelké lokalitě poblíž Staroměstského náměstí někteří restauratéři říkají "Pražské Soho". To kvůli značné koncentraci nejrůznějších podniků. Můžete si tu dát leccos dobrého. Jste sice velmi blízko všem hlavním turistickým trasám, avšak nebojte se - narazíte zde většinou na vysokou kvalitu! Někdy i - vyšší cenu, ale není to pravidlem!

 

Zvláštní…Vyzáblý světoznámý literát Kafka umřel na tuberklózu. Ani bych se nedivil, že také často hladověl. A teď tu shovívavým zrakem shlíží na to "kulinární nebe" všude kolem sebe. Byť sám často psychicky i fyzicky strádal, jakoby tomuto místu chtěl být dobrým patronem. Přemýšlím, kolik by tu asi našel vegetariánských restaurací? Ale ano, určitě by se chytil, jsou tu v dosahu několika kroků třeba korejská, italská, čínská, lehce arabsky laděná, turecká i francouzská restaurace. Prakticky každá by mu nabídla něco bez masa. 

 

Kafka si dál tiše trůní, některé části jeho sochy jsou již vyhlazeny do zlatavého lesku díky teplu tisíců lidských doteků. Voní tady kolem něj pečená kolena a zelí z typicky české hospůdky, pak také čerstva pasta, smažené ryby a koriandr. Podle svých přátel byl Kafka zábavný a citlivý společník. Byl nekuřák a po značnou část svého života vegetarián. Lékaři jej přesvědčili, aby kvůli pokročilé tuberkulóze začal jíst maso. O svých zvycích napsal své milence: „Samozřejmě nepiju alkohol, kafe a čaj a většinou nejím čokoládu.“ Tak nevím co by si dnes Kafka z té velké nabídky vybral, ale každopádně, určitě bychom si měli vzít alespoň malý příklad z jeho celoživotní střídmosti. 

 

Krásný víkend - a prosím vás - "nejezte, nepijte a když to půjde, ani nežijte blbě!"

Komentář můžete vkládat, pokud jste oveřený hodnotitel.

Komentáře
Momentálně nejsou k dispozici žádné příspěvky
  
Divné je, když si dáte kapra namodro a dostanete po něm žloutenku.
Vlasta Burian
Top
English