VYHLEDEJTE A HODNOŤTE

Pavel Maurer píše

 
Glosa: Káva
2018-03-25, Text: Pavel Maurer

Vážení gastronauti,

 

nikdy nepiji po obědě kávu s mlékem. Slavné cappuccino, macchiato nebo prostě caffe-latte, prostě kávu s trochou mléka piji jedině k snídani nebo dopoledne. Takhle mi to prostě chutná, odpoledne po obědě nebo večer už nesnesu jinou kávu, než to černou nejčernější, pokud možno bez cukru a určitě vždy bez mléka. Někteří odborníci možná vědí, že Ital, když si u něj objednáte kávu s mlékem či dokonce pověstné cappuccino až po poledni, tak to bere jako malou svatokrádež na oltáři italské gastronomie a nebo si o vás prostě myslí, že jste absolutní ignorant. Jenže proti gustu žádný dišputát! Můj nejlepší kamarád, který výborně vaří a myslím, že díky svému cestování ochutnal skoro všechna jídla na světě, tak na na mne vždy po obědě vrhne zdrcující, snad i trochu provinilý pohled a dá si své oblíbené napěněné “kapůčo”. Prostě mu to chutná, a na italské tradice kašle!
Já tedy respektuji rozdílné chutě nás všech a při kávovém obřadu mi nejvíc ze všeho vadí plýtvání! Téměř v každém podniku, když si objednávám kávu po obědě, poprosím: Bez mléka a bez cukru. Čisté espreso! V 95 případech ze sta mi to číšník odkývá, že rozumí a stejně mi pak přistane na stůl kávu obloženou mlékem a sáčky s cukrem. Tak já ten cukr odsunu od kafe na stranu, mléko taky a přemýšlím, zdali ten netknutý cukr půjde po mém odmítnutí znovu do oběhu? Asi ano, je v sáčku, ale co to mléko? Hm, nejspíš skončí ve výlevce. A to je mi líto. Vždyť, stačí tak málo. Když mi číšníci vyhoví, zaplatím jim stejnou cenu za kávu, ale oni ušetří na mléce a cukru? Jenže, nefunguje to. Schválně si to sami vyzkoušejte i v lepších podnicích, co se vám stane. Ať řeknete cokoli, přistane vám na stůl automaticky zavedený komplet kafe-mléko-cukr. Z mého pohledu - plýtvání a málo přemýšlení.
Jediné, co spolu s kávou miluji, je malá sklenka vody. Může to být jen takové nevelké štamprle, ale potěší mnohem víc než zbytečné mléko s cukrem -  tupě servírované, tak říkajíc, proti mé vůli!

 

Hezký víkend a hlavně "nejezte, nepijte a když to půjde - ani nežijte blbě!"

Komentář můžete vkládat, pokud jste oveřený hodnotitel.

Komentáře
Momentálně nejsou k dispozici žádné příspěvky
  
U jídelního stolu je jediné místo, kde se první hodinu nikdy nenudíte.
Anthelme Brillat-Savarin
Top
English