VYHLEDEJTE A HODNOŤTE

Pavel Maurer píše

 
Glosa: Kde nikdy nejíst? (2)
2016-07-09, Text: Pavel Maurer

Vážení gastronauti,

nedávno jsem se vás ptal, zda víte, kde nikdy nejíst ? Doporučoval jsem jak se máte vyvarovat zrádných podniků, kde na vás lstivý personál nejspíš chystá nějakou kulinární léčku….a taky jsem vyprávěl jak máte instinktivně i racionálně odhalit strašlivé hospody a nepoživatelná jídla?

 

Vaše reakce na mých několik drobných rad byly natolik pozitivní, že jsem se osmělil zajít ve svých úvahách ještě více do hloubky a dát vám pár dalších příkladů jak se vyhnout salmonele, krečím v břiše, faraonově pomstě či nečekanému házení šavlemi na všechny strany. 

 

V nastávající prázdninové době bude mnoho z vás ve velkém pokušení ochutnávat různé cizokrajné speciality, neobvyklé pokrmy, asi požijete i trochu více alkoholu, zmrzliny a prostě si budete chtít po všech stránkách užívat! Já nemám zaručený recept na identifikaci podezřelých podniků, ale rád se s vámi podělím o to, co jsem se naučil - tak říkajíc - na vlastní pusu! 

 

Tak za prvé: V teplých krajích si dejte pozor na majonézy a na vajíčka. Pokud možno si nevhazujte do nápojů žádný led. Přílišné ochlazení našemu žaludku stejně nedělá dobře a led bývá v některých zemích vyráběn z bůhvíjaké vody. 

 

Za druhé: Ingredience zeleninových i ovocných salátů v přímořských krajinách často umývají v nepitné vodě a nebo jen velmi málo. Mezi zelenými lístky čerstvé zeleniny můžete potkat nějakého slimáčka, broučka, trochu hlíny a to nám občas nedělá dobře.

 

Za třetí: Maso bych doporučoval raději vařené nebo více propečené. Krvavé stejky nebo syrové tataráky si dejte jen tam, kde to máte stoprocentně ověřeno! Jinak je to boj o život!

 

Za čtvrté: Grilovaná ryba nebo oblíbené carpaccio ze syrových krevet či mušlí to jsou úžasné delikatesy - ovšem v restauraci, kde vám nabízí kompletní denní meníčko za 4 dolary velmi pochybuji o původu těchto plodů moře.

 

Ještě pár rad bych měl, ale vzhledem k času nakonec doporučuji řídit se hlavně vlastním nosem. Vnímejte už na chodníku přitažlivé vůně a nebo odpudivé pachy. A když už se do něčeho nakonec zakousnete a ono vám to nechutná, raději oželte peníze a jděte pryč. Naše pusa totiž většinou nikdy nelže!

 

Tak hezké letní cestování - a prosím vás - "nejezte, nepijte a když to půjde - ani nežijte blbě!"

Komentář můžete vkládat, pokud jste oveřený hodnotitel.

Komentáře
Momentálně nejsou k dispozici žádné příspěvky
  
Divné je, když si dáte kapra namodro a dostanete po něm žloutenku.
Vlasta Burian
Top
English