VYHLEDEJTE A HODNOŤTE

Pavel Maurer píše

 
Glosa: Kdy mi začnou šílet chuťové pohárky?
2013-04-06, Text: Pavel Maurer
Jsem přesvědčen, že některé pokrmy máte ve své puse tak hluboce zakódovány, že jen při jejich letmé zmínce vám začnou v ústech šílet všechny chuťové pohárky. Patřím ke generaci, která si pamatuje, když v obchodě byly k mání dva jogurty v baňatých skleněných lahvičkách.

Byly bílé a vespod jste viděli, zda je v nich červená, nebo oranžová marmeláda. Volba byla jasná – buď jahody, nebo meruňky. Jiný výběr neexistoval. Mimochodem, byly tučné a skvělé.

Pak tu byl ještě jeden fenomén, který ovšem přežívá dodnes a u nás v lednici se tedy nikdy dlouho nezdrží – kakaový nebo vanilkový pribinák. Píseň z krásného dětského filmu Ať žijí duchové zní: Pramen zdraví z Posázaví.

Nevadí mi, že někomu třeba nechutná, ale pro mě je to jeden z historických českých lokálních produktů, jehož chuť ve mě nepřebil žádný ze stovek nových druhů roztodivných jogurtů, krémů, shaků a mixů, které na mě přetékají z regálů. Žádná chuť speciálně odstředěných, odtučněných nebo barevných se zaručenými kousky ovoce mě neokouzlila.

Zajímavé je, že tak jako zmíněný domácí produkt i po tolika letech okouzluje mě, má ho rád také můj 11letý syn, 22letá dcera i manželka. Vždycky nás potěší standardní výkon tohoto milého českého jogurtu.

Věřte, že jsem si vzal lupu a pečlivě si pročetl složení produktu, zda náhodou nenatrefím na nějaké chemické zhůvěřilosti, zakázaná éčka nebo nepatřičné konzervanty. Vypadá to docela dobře, ale přiznávám se bez mučení, že i kdybych tam nějakou nepatřičnou složku nalezl, asi bych čas od času stejně malinko zhřešil.

Komentář můžete vkládat, pokud jste oveřený hodnotitel.

Komentáře
Momentálně nejsou k dispozici žádné příspěvky
  
Kdo chce dobře jíst, nesmí urazit kuchaře.
Čínské přísloví
Top
English