VYHLEDEJTE A HODNOŤTE

Pavel Maurer píše

 
Glosa: Kolikrát denně?
2014-11-30, Text: Pavel Maurer

Vážení gastronauti,

onehdy, po větším obědě, pravila moje kamarádka Lenka, že se cítí jako anakonda! Já nejdřív nevěděl co tím myslí, protože si z neznámých důvodů pletu tohoto obřího hada s kobrou. Tak jsem dumal nad tím, proč chce Lenka po obědě rozkmitat svou hlavu a pak někoho uštknout? Až pak jsme si vysvětlili, že se mýlím, že nejde o kobru, ale že kamarádka má po obědě pocity jako anakonda, která když něco obrovského spolkne, tak se jí zvětší část hadího trupu a zůstane spát někde ve křoví. Její několikametrové tělo se vůbec nemůže hýbat, protože je plná a přežraná.

 

Anakonda prostě občas něco uloví, třeba celou ovci a pak má pár dnů či týdnů se stravováním pokoj. My v Evropě a v Americe většinou jíme 3x denně. Jenže podle posledních výzkumů - to také není zcela správně. Jenže to vyhovuje našemu civilizačnímu rytmu. Ráno - rychlovka, oběd nějak ošálíme a až na večeři se nám podaří se trochu víc a v klidu nacpat. To je pochopitelně proti všem zásadám zdravé výživy. Tak jak to tedy vlastně má být?

 

Zvyklosti jsou různé. Každá kultura to mají jinak. Mniši ve středověku jedli zpravidla 2x denně, když byly špatné časy - tak jen jednou. Vikingové měli jedno "denní" a jedno "noční" jídlo. Britové historicky rozšířili obecně platné stravování 3x denně na 4x denně, protože tam vsunuly svůj oblíbený odpolední čaj s nějakou sušenkou nebo sladkostí.

 

Děti ve vývoji jsou schopny jíst osmkrát i desetkrát denně. Proč ne? Při společném stolování prý jedí zdravější pokrmy a jsou ochotni více experimentovat s neznámými jídly nebo s delikatesami, které jim zprvu moc nechutnají.

 

Podle statistiky National Geographic např. Američané jedí každé páté jídlo v autě, a každé čtvrté ve fast foodu. Tak to se, prosím, neučte - to je úplně špatně. Pokud chcete být štíhlí a zdraví - je skutečně nejlepší dát si 5 až 6 menších pokrmů denně a efekt se dostaví sám.

 

Příklad přežrané anakondy bych také moc nedoporučoval. Naše bříška mají omezenou kapacitu a není radno je moc přetěžovat. Konzumujte co vám chutná, ale spíše málo a častěji - věřte, že vám bude líp.

 

Krásný víkend - a prosím vás - "nejezte, nepijte a když to půjde - ani nežijte blbě!"

Komentář můžete vkládat, pokud jste oveřený hodnotitel.

Komentáře
Momentálně nejsou k dispozici žádné příspěvky
  
U jídelního stolu je jediné místo, kde se první hodinu nikdy nenudíte.
Anthelme Brillat-Savarin
Top
English