VYHLEDEJTE A HODNOŤTE

Pavel Maurer píše

 
Glosa: Koloběh života
2016-06-19, Text: Pavel Maurer

Vážení gastronauti,

pozoroval jsem asi třicet mravenců jak se snaží odvláčet z podlahy kousek sýra, který mi včera upadl ze stolu na zem. Vůbec jsem si toho nevšiml, ale dnes mě syn upozornil, že se na podlaze něco hýbe a že je to ohromná legrace. No, nebudu vám dlouze popisovat, co jste ve svém životě určitě také mnohokrát viděli - totiž - jak nějaký "Ferda mraveneček" táhne břemeno mnohokrát větší než je on sám. 

 

"To víš, to je ten - koloběh života!" pravil jsem nad mravencem svému synovi, až jsem se sám sebe trochu zalekl za tu důležitost a za ta silná slova. Jenže ono je to s koloběhem života a smrti skutečně takhle: Mně, ku příkladu, upadne nějaký drobek ze stolu a než vezmu do ruky koště, tak to jinému tvorečkovi poslouží jako svačina nebo delikatesní potrava na celý týden. Toho mravence, co si užil můj sýr pak - například spolkne žába, žábu uloví dravá ryba, rybu zhltne větší ryba a ta se pak dostane k nám na stůl v podobě filé. Ale koloběh tím nekončí! Všechny ty zbytky, co my lidé ze zbytků ryb už moc rádi nejíme, tak ty jsou zase v podobě kostní moučky zamíchány do nějakých granulí, a ty granule pak sežerou prasata, ovce a krávy a my si potom dáme hovězí na houbách a žebírka a pečené kuře a tak do sebe dostaneme další miniaturní zlomek genetického kódu toho mravence…No a až nás z toho nakonec trefí šlak, nebo prostě umřeme přirozenou smrtí, tak se dosti pravděpodobně dostaneme do potravního řetězce červíků nebo nějakého jiného hmyzu nebo zase těch mravenců, kteří si velmi nenuceně budou pochutnávat na tom, co z nás zbylo a nebo na nějakých larvách, co už nás měly předtím k večeři.

 

Takhle si tedy já představuji koloběh života z pohledu - kdo co jí a kdo je komu potravou? Měli bychom hodně myslet na ostatní, protože nikdy nevíme, komu budeme sloužit v jeho gastronomickém apetitu, či kterého tvora zachráníme před hladomorem. Někdy je prostě lepší, nechat své zbytky a přebytky někomu jinému. Ve finále nám to může zachránit i vlastní kůži. Když totiž budeme lakomí a nikomu nic nedáme, tak nakonec ani sami nic nedostaneme - a to by byl, bohužel, konec zmíněného - koloběhu života!

 

Hezký víkend - a prosím vás - "nejezte, nepijte a když to půjde - ani nežijte blbě!"

Komentář můžete vkládat, pokud jste oveřený hodnotitel.

Komentáře
Momentálně nejsou k dispozici žádné příspěvky
  
U jídelního stolu je jediné místo, kde se první hodinu nikdy nenudíte.
Anthelme Brillat-Savarin
Top
English