VYHLEDEJTE A HODNOŤTE

Pavel Maurer píše

 
Glosa: Kouzelné zahrádky
2016-05-07, Text: Pavel Maurer

Vážení gastronauti,

pokud vám nabídne restaurace možnost posezení na letní zahrádce, je to bonus, který málokdo z nás odmítne. Je to romantické, vzdušné, můžete pozorovat okolí, na čerstvém vzduchu vám lépe chutná a i pro neposedné kuřáky mají zahrádky své neocenitelné výhody. Mít stolky venku - to je terno pro hospodské i pro hosty!

 

Začíná se oteplovat i v naší středoevropské kotlině a tak jste jistě zaznamenali, že kdo může, ten je venku! V mnoha zemích světa je zvykem, že když si dáte jídlo nebo pití na zahrádce, platíte trošku vyšší cenu než kdybyste seděli uvnitř. Každý kraj to má jinak a u nás, myslím, nejsou určena žádná pevná pravidla. Dokonce bych řekl, že třeba proti Francii nebo Itálii se u naše ceny venku nemění, zatímco v těchto zmíněných zemích většinou ano.

 

Zahrádky mohou být na střeše, na terase, na říčním či mořském pontonu, dokonce pod vodou, na věži, v koruně stromů nebo v atriu budov. Často také bývají přímo na chodníku, na pěší či dopravní komunikaci. Lidé, kola i auta se proplétají mezi vyhřezlou hospůdkou a třeba v Itálii či Řecku si běžně pod stoly hrají děti celé hodiny, zatímco jejich rodiče nad nimi vesele stolují. Každý národ vnímá zahrádky po svém. Někdo se zlobí, že je na ulici neklid, jiný miluje tohle nekonečné hemžení a považuje zahrádky za součást venkovního urbanismu a místního koloritu. Některý host chce mít klid na oběd a jiný je potěšen, že mu kde-kdo kolemjdoucí může koukat do talíře!

 

Jedno je však jisté - charakter každého národa můžete trochu odhadnout - podle útěků bez placení - z venkovních zahrádek. Jsou země, kde vás okamžitě a nekompromisně zkasírují hned po přinesení první skleničky vody, zatímco v jiných krajinách vás nechají v temné noci sedět na nejodlehlejším koutě zahrádky a věří vám, že se k placení sami přihlásíte. Všimněte si, že hospodský personál vám většinou přesně signalizuje na kterém konci naší planety se právě nacházíte. To víte - jiný kraj, jiný mrav.

 

Tak dobrou chuť - a prosím vás - "nejezte, nepijte a když to půjde - ani nežijte blbě!"

Komentář můžete vkládat, pokud jste oveřený hodnotitel.

Komentáře
Momentálně nejsou k dispozici žádné příspěvky
  
Kdo chce dobře jíst, nesmí urazit kuchaře.
Čínské přísloví
Top
English