VYHLEDEJTE A HODNOŤTE

Pavel Maurer píše

 
Glosa: Létající jídlo
2015-01-31, Text: Pavel Maurer

Vážení gastronauti,

představte si, že jsem viděl létat jídlo samovolně ve vzduchu! Věřte, že jsem neměl žádné halucinace ani vidiny pomateného gurmeta. Viděl jsem, na mou duši, jídlo létat!

 

A ne jednou. Poprvé jsem tomu nepřikládal velkou pozornost, ale musím přiznat, že se mi ten efekt líbil. Bylo to před lety v jedné japonské restauraci v Praze. Podávali tam rybu s omáčkou. Když přinesli talíř - bylo patrné, že tak asi půl centimetru nad rybou lehce levitovaly tenké, řekl bych - téměř - průsvitné čipsy z tuňáka. Jak ryba pomalu chladla, křehoučké lupínky zvolna a decentně přistávaly zpět na talíř. Bylo to krátké, velmi efektní a i pro mne, který jsem měl z fyziky vždy nejméně trojku, celkem logicky vysvětlitelné. Lehounké čipsy byly nadnášeny teplem, které vycházelo z pečené ryby. 

 

Jenže nedávno jsem viděl neuvěřitelné záběry, na nichž létají a různě se ve vzduchu otáčejí - celé bloky jídla. Šéfkuchař, který to předváděl, měl velké brýle, inteligentní výraz a vypadal spíš jako mladý asijský Einstein než jako kuchař. V jeho restauraci Morimoto na Manhattanu podávají předkrm na jakémsi létajícím talíři. Vše je vymyšleno na bázi vodičů, magnetismu a asi hlavně na chuti se trochu pobavit. Jídlo létá, různě se otáčí a hosté jsou jako u vytržení!

 

Co bych vám k tomu řekl? Mě samozřejmě okamžitě napadlo oblíbené přísloví z pohádky - že já si počkám, až mi budou "pečení holubi létat přímo do huby!" Létající jídlo osobně totiž považuji za takovou hračku, rozptýlení, kratochvíli, která vás má okouzlit, nebo má z vaší kapsy vytáhnout ještě víc peněz při návštěvě restaurace. Nenašel jsem zatím ani jediný argument, že když se jídlo vznáší a poletuje nad talířem, tak že i lépe chutná. To, aby mi létali zmínění "pečení holubi přímo do huby", to zatím žádný podnik nikde na světě nenabídl. Bez práce prostě nejsou koláče. A jinak to nejspíš nikdy nebude!

 

Krásný víkend - a prosím vás - "nejezte, nepijte a když to půjde - ani nežijte blbě!"

Komentář můžete vkládat, pokud jste oveřený hodnotitel.

Komentáře
Momentálně nejsou k dispozici žádné příspěvky
  
Divné je, když si dáte kapra namodro a dostanete po něm žloutenku.
Vlasta Burian
Top
English