VYHLEDEJTE A HODNOŤTE

Pavel Maurer píše

 
Glosa: Letecké jídlo
2015-11-14, Text: Pavel Maurer, Foto: Pavel Maurer

Letecké jídloVážení gastronauti,

minulý týden jsem se dočetl, že naše české aerolinky se rozhodly zrušit jídlo na palubách - podávané zdarma. Kde jsou ty časy, když jsme se těšívali, že poletíme takzvaným "knedlíkovým letadlem"! To byla přece chlouba ČSA! Jednou jsem se vracel z Vietnamu a když jsem od okouzlující letušky nafasoval - plněné bramborové knedlíky se zelím a k tomu ležák z Plzně - dal bych jim klidně 4 michelinské hvězdy! To, holt, byly časy, kdy se na všem tolik nešetřilo! To byly časy, kdy jsme se na letišti nemuseli svlékat skoro do naha a potupně, bez bot, jen tak v ponožkách, prolézat detekčními turnikety. To byly časy, kdy vám přinesli na palubě zdarma nejen jídlo, pivo či víno, ale i panáka a když byla dobrá nálada, tak třeba i dva!

 

Náš svět je dnes nejspíš chudší a tak žádné jídlo - zdarma - nebude. No konečně, co bych chtěl, když letenka do Paříže stojí jenom 5 tisíc! A tak si, vážení posluchači, připravte do letadla peněženku, protože půl litr vody bude stát 2 eura. Teplé menu až 12 euro. A za pivo počítají rovná 3 éčka! Já se však musím zeptat - jaká je kvalita těch vzdušných pokrmů? Představuji si, co všechno to letecké jídlo musí zažít, než dorazí do mého hladového břicha? A navíc, jak hnusně mnohdy chutná…Nikdy jsem například nejedl tak odporné sendviče jako v letadle. A to platí prakticky pro všechny dopravce! Výrobci leteckých obložených housek totiž tolik šetří, že je mažou máslem jen dole a nahoře už vám jen nasucho přilepí nějak utrápený kus sýra nebo oschlý salám. A teď tuhle kulinární tragédii chtějí někteří dopravci, bohužel i ti naši - ještě zaplatit! Takový sendvič kdybych si já dovolil udělat svému synovi ke svačině - ten by mi asi dal! 

 

Nejlepší tedy bude připravit si doma před cestou své vlastní občerstvení. Jenže pozor! Tekutiny, jak známo, jsou do letadla povoleny pouze do obsahu 100 ml. Takže další problém mají ti šťastlivci, kteří musí, třeba ze zdravotních důvodů, víc pít. Ti ať si připraví penízky a nebo, by si mohli načepovat několik malých lahviček, takových jednohltů, které budou odpovídat mezinárodním bezpečnostním pravidlům.

 

Jak ponižující se stává to luxusní a drahé letecké cestování. Nejprve vás svléknou, osahají při osobní kontrole, pak vám dají pokutu za nadváhu zavazadel a pak si v případě hladu musíte koupit okoralou housku nebo ohřívanou šlichtičku s umělým příborem za tři stovky…

 

No a to už se vůbec nezmiňuji o chvílích, když je v letadle turbulence! To se - tou draze koupenou delikatesou - nejspíš celý pokecáte, pokud vám ovšem soused nevylije svoje kafe rovnou do klína. Tak letu zdar a vlastní svačinu s sebou!

 

Krásný víkend - a prosím vás - "nejezte, nepijte a když to půjde - ani nelétejte blbě!"

 

Váš Pavel Maurer

Komentář můžete vkládat, pokud jste oveřený hodnotitel.

Komentáře
Momentálně nejsou k dispozici žádné příspěvky
  
Divné je, když si dáte kapra namodro a dostanete po něm žloutenku.
Vlasta Burian
Top
English