VYHLEDEJTE A HODNOŤTE

Pavel Maurer píše

 
Glosa: Mák
2018-01-07, Text: Pavel Maurer

Vážení gastronauti,


upekl jsem makovou bábovku s tvarohem a ořechy. Největším problémem bylo umlít si mák! Přestože je u nás všude k dostání, když si jej chcete načerstvo namlít sami - není na čem. Koupit mlýnek na mák - to je prakticky nemožné. Až mne zachránila sestra z Moravy a věnovala mi jeden starší mlýnek. Proč nejsou k dostání mlýnky na mák? Že by si z něj někdo pak dělal snadněji umlel morfium nebo nějakou jinou drogu?
V téhle gastronomii se já moc nevyznám, ale každopádně vím, že naše maková pole - jsou pro některé cizince, zvláště Američany, něco tak fascinujícího jako, když jim ukáží Afghánci plánek na výrobu atomové bomby! Naše maková pole jsou velká a tváří se velmi neškodně. Naše matky a babičky mák velebí. Nedávno jsem si koupil pytlík bio-máku a na titulní etiketě bylo hrdě napsáno: “Závidí nám ho celý svět a naše babičky ho milují. Buchty a koláče s mákem udělají dobře v každé domácnosti”. Já tedy velmi souhlasím! Mák miluji. Ještě bližší vztah jsem spolu s mákem navázal, když jsem zjistil, že makové mléko obsahuje až 12x více Kalcia než běžné mléko kravské! Neexistuje rostlina s vyšším obsahem vápníku! Pro mne, který jsem za svůj život měl 2x zlomený malíček u pravé nohy, palec v kloubu u pravé ruky, zápěstní kůstku na levé ruce a natřikrát stehenní kost, kvůli které jsem málem vykrvácel na jednom alpském vrcholu…tak pro mne tahle informace byla jako chorál andělů na nebeském kůru. Já už ty svoje křehké kosti, jež byly trapně vyživovány nekvalitním mlékem, nezachráním, ale mohu něco udělat pro své děti. A tak jim připravuji k snídani makové mléko a o víkendu melu mák do buchet na sestřině obstarožním makovém mlýnku a modlím se, aby jejich kosti byly pevnější než ty moje. Co se týká morfia - tedy jednoho z makových derivátů, tak to je asi v jistých situacích velmi užitečné, ovšem už ne na strukturu kostí, ale spíš proti bolesti a nebo na oblbování. Opium, heroin, morfin s mým zamilovaným mákem souvisejí, ale to mne nezajímá!
Mne zajímá: vápník, draslík, fosfor, železo, vitmain E, mák jako prevence proti rakovině a že také snižuje krevní tlak, protože mám vysoký s krevní tlak, což mě dost rozčiluje!
Vím, že mák je z hlediska drogových dealerů strategickou surovinou. Ale já na ně kašlu, mě prostě chutná mák jaký je a ne jeho jiná varianta. Opium - to je pro mne skvělá domácí maková buchta se švestkama. Žádné jiné kraviny neberu!

 

Hezký víkend a hlavně "nejezte, nepijte a když to půjde - ani nežijte blbě!"
 

 

Komentář můžete vkládat, pokud jste oveřený hodnotitel.

Komentáře
Momentálně nejsou k dispozici žádné příspěvky
  
U jídelního stolu je jediné místo, kde se první hodinu nikdy nenudíte.
Anthelme Brillat-Savarin
Top
English