VYHLEDEJTE A HODNOŤTE

Pavel Maurer píše

 
Glosa: Máslo
2017-12-16, Text: Pavel Maurer

Vážení gastronauti,

 

předpokládám, že v tomto před-štědrovečerním čase máte už cukroví dávno napečeno a že mnozí z vás přitom spotřebovali hodně másla. Kolik vás letos stálo? 30, 40 nebo 60 korun za kostku? Je to naše máslo skutečně po-právu tak drahé a má nás rozčilovat ? nebo je to prostě jen nějaký další marketingový trik, abychom zpanikařili a více utráceli? Aby se vyprovokovala produkce trhu, aby se spotřebovaly přebytky mléka a nebo se jen přizpůsobujeme evropským cenám?
Já nevím proč se zdražilo máslo, ale zajímá mne něco docela jiného, co byste měli vědět i vy: My Češi, se totiž, mimochodem, cpeme, kromě másla, vším možným jako nezavření! Ekonomika vzkvétá, nezaměstnanost je nejnižší v Evropě, vše běží jako po másle! Máme dobré bidlo! Každý rok sníme více než půl metráku potravin a ještě 220 kilo navíc vyhodíme nebo znehodnotíme, nebo necháme zkazit ve špajzce!
Každé čtvrté dítě trpí nadváhou, každý pátý Čech je obézní. Jinými slovy, z pohledu nezúčastněného pozorovatele: “Máme se jak na zámku, ať to trvá věčně!” Jenom toho zmíněného másla jsme loni spotřebovali 5,4 kg na hlavu, což je, podle Českého statistického úřadu, o kilo víc než před deseti lety! Řekl bych, že jsme občas trochu rozmazlení! Pijeme málo vody, ale moc kávy a piva, a méně se hýbeme.
Co se týká nepříjemného zvýšení ceny másla - já nabízím řešení: Pojďme se trošku umírnit v konzumaci! Prostě toho dražšího másla snězme méně než obvykle - a věřte, že nikdo z nás neumře hladem! Namažte si chleba jen hořčicí, džemem nebo pokapejte olivovým olejem, tak jak to dělají třeba ve Španělsku nebo v Řecku a máslo prostě malinko vytěsněte ze svého jídelníčku. Bude to možná trochu zdravější varianta - získáte jiné tuky, nebo méně tuků a navíc je klidně možné, že se cena másla, o které projevíme menší zájem, tak že změní směrem dolů! To jsou přece zákony trhu, ale hlavně zákony zdravého životního stylu. Trocha strádání nám určitě nikdy neublíží - zvláště pak v těchto dnech, které jsou ve znamení nadměrné konzumace a někdy až nemístného přežírání!

 

Hezký předvánoční čas a hlavně "nejezte, nepijte a když to půjde - ani nežijte blbě!"

 

Komentář můžete vkládat, pokud jste oveřený hodnotitel.

Komentáře
Momentálně nejsou k dispozici žádné příspěvky
  
U jídelního stolu je jediné místo, kde se první hodinu nikdy nenudíte.
Anthelme Brillat-Savarin
Top
English