VYHLEDEJTE A HODNOŤTE

Pavel Maurer píše

 
Glosa: Mateřské mléko
2016-05-28, Text: Pavel Maurer

Vážení gastronauti,

když jsem se narodil, žily na naší planetě 3 miliardy lidí, dnes je nás přes 7 miliard a za chvíli nás bude ještě víc. Jak to všechno zařídíme s jídlem a pitím - to je otázka, která mi nedá spát. Naše lidské plemeno se, jak známo, nejpilněji rozmnožuje především v těch oblastech, kde není nic moc k jídlu a skoro žádné peníze, zatímco ženy v nejbohatších zemích světa vyhledávají umělá oplodnění a nebo si pořizují své první dítě až někdy po třicítce. Ženy rozvojové naopak rodí jako na běžícím pásu ještě před tím než dosáhnou plnoletosti.

 

Ženy z takzvaného vyspělého světa pak často z ekonomických nebo kariérních důvodů svá batolata poměrně brzy "odtrhnou od prsu" a nasazují jim umělé mléko a různé prefabrikované výživy. Naopak děti z chudého světa jsou kojeny - jak za dob našich prababiček - někdy až do tří let svého věku. Evidentně jim to chutná a, ač nejsem lékař, je zjevné, že jim originální mateřská výživa docela dost prospívá. Jsou odolnější, zdravější a i když často trpí hladem, jejich těla jsou dobře připravena na případné strádání, nemoci nebo jiné krize.

 

Světová zdravotnická organizace doporučuje výlučné kojení nejméně po dobu šesti měsíců. Ale pokud matka pokračuje déle, je to samozřejmě všeobecně vítáno.

 

Když už kojení z různých důvodů nelze protahovat - nastupuje kojenecká výživa. Různé testy prokázaly, že nakupovat dětské výživové kašičky od ověřených výrobců je někdy lepší než vařit různé šlichtičky doma - zvláště pak z neprověřené zeleniny. Ta totiž mnohdy obsahuje hodně dusičnanů, sodíku a nežádoucích chemikálií. Na druhé straně - čerstvé suroviny - ve srovnání "s příkrmy z obchodu" mají zase více vitamínů a jsou zdravější. Tak co dělat? Musíme si dát prostě víc práce! Hlavní je - přesně vědět kdo ovoce a zeleninu vypěstoval a v jakých podmínkách? No, a to se dá kontrolovat pouze na vlastní zahrádce a nebo pak - když stoprocentně věříme svému dodavateli, farmáři či bio-zelináři. Je to pěkná honička, tohle všechno uhlídat - ale já jsem přesvědčen, že většina zodpovědných maminek si s "honbou za dobrým jídlem" pro své ratolesti …ráda tu práci dá! Když už nemohou z nejrůznějších důvodů nakojit své dítě tou nejlepší superpotravinou na světě - mateřským mlékem, tak musí hledat co nejkvalitnější náhradu.

 

Tak hezký víkend - a prosím vás - "nejezte, nepijte a když to půjde - ani nežijte blbě!"

Komentář můžete vkládat, pokud jste oveřený hodnotitel.

Komentáře
Momentálně nejsou k dispozici žádné příspěvky
  
Kdo chce dobře jíst, nesmí urazit kuchaře.
Čínské přísloví
Top
English