VYHLEDEJTE A HODNOŤTE

Pavel Maurer píše

 
Glosa: Moravské cukroví
2014-12-26, Text: Pavel Maurer

Vážení gastronauti,

představte si, že v daleké Americe, kde si na klasické vánoční cukroví moc nepotrpí jako my, tak tam ale existuje jeden velmi známý a typický produkt, který se jmenuje: Moravské cukroví. Když někomu řeknete - Moravian Cookies - každý správný Američan hned ví, o co jde. Kdybyste mu vyprávěli o vanilkových rohlíčcích nebo pracnách, budou na vás asi koukat jako z jara, ale Moravské cukroví - to je v Americe jasná zpráva.

 

Historie tohoto jména začala v první polovině 17. století v pobělohorské době. Vyznavači nejstarší protestanské víry - Moravští bratři byli - pronásledováni a houfně utíkali z naší země pryč. Přes Sasko se mnozí dostali do americké Pensylvánie a později též do Severní Karolíny. To jsou místa, kde vzniklo jméno - dnes velmi populárního - Moravského cukroví.

 

Jsou to velice úzké kořeněné perníkové placičky, říká se dokonce, že je to "nejtenčí cukroví na světě". Může být vykrajováno do tvarů kolečka, květiny či srdce. Základem jsou melasa, zázvor a med. Když se chcete držet trochu kreativnějších receptur, dá se přidat třeba skořice nebo hřebíček. Dnes Amerika samozřejmě hýří mnoha dalšími chutěmi: Moravské cukroví může mít příchuť pomerančové kůry, citrónů, malin, ale v dobách, kdy lidé byli chudí - jedli tyto tenké placičky v nejjednodušším základu. 

 

Mimochodem doposud se tradičně vyrábí nejvíce Moravského cukroví (Moravian Cookies) v oblastech Ameriky, kde žijí potomci Moravských bratří. Pečlivě udržují chuť, rukodělnou výrobu a původní, poměrně jednoduchou recepturu této vánoční delikatesy, která okouzluje Američany.

 

No, snad jim ten elán vydrží. Protože upřímně řečeno, není moc dobrot z oblasti gastronomie, na které bychom mohli být pyšní, že zásadně okouzlily celý svět.

 

Tak hezké vánoce - a prosím vás - "nejezte, nepijte a když to půjde - ani nežijte blbě!"

Komentář můžete vkládat, pokud jste oveřený hodnotitel.

Komentáře
Momentálně nejsou k dispozici žádné příspěvky
  
Divné je, když si dáte kapra namodro a dostanete po něm žloutenku.
Vlasta Burian
Top
English