VYHLEDEJTE A HODNOŤTE

Pavel Maurer píše

 
Glosa: Muži vaří
2017-01-22, Text: Pavel Maurer

Vážení gastronauti,

"Nevím o žádném jiném povolání, kde by si muži udrželi jasnou převahu, snad kromě vaření a dámské módy.." tohle řekl spisovatel Peter Birkenhead. Asi nebral v úvahu, že v závodních a školních jídelnách a ve většině domácností na celém světě vládnou ženy, v některých zemích by to dokonce bylo proti zaběhlým tradicím, aby se muž zabýval vařením. Ale o tom není řeč.

 

Tady se hovoří o šéfkuchařích, kteří se stali globálními superhvězdami a okouzlili svět! V první padesátce nejlepších kuchařů na naší planetě figuruje pouze jediná žena - Elena Arzak a to ne samostatně, ale dohromady se svým geniálním tátou.

 

Ve světě pak vládnou gastronomii opět hlavně muži - Thomas Keller, Jamie Oliver, Gordon Ramsey, Ferrán Adria, Wizigmann, Blumenthal, Boulud či Bocus… 

 

A co naše celebrity s vařečkou? Pohlreich, Babica, Sapík, Sahajdák, Paulus, Král, Kašpárek a mnoho dalších? Že by jen muži? Ne, máme i své ženy - třeba Florentýnu Zatloukalovou, Kamuru nebo Hanku Zemanovou. Ony však neprovozují klasické restaurace a nestojí každé ráno ve svém podniku tak jako jejich mužské protějšky…

 

Být špičkovým šéfkuchařem je skutečně pouze mužská záležitost?.. nebo tu stále platí ten starý rozpor - nuceného údělu žen vůči posedlosti mužů? Je něco pravdy na lidových povídačkách, že ženy vaří, protože musí?, zatímco muži, protože chtějí? Osobně jsem poznal jen tři šéfkuchařky z opravdu vysoké gastronomie: Britku, Španělku a Francouzku - a je pravda, že to byly ženy fyzicky zdatné, velmi inteligentní a vtipné,..ovšem téměř bez soukromého života. 

 

Pokud chce kuchař dosáhnout nejvyšších pozic, tráví v kuchyni klidně 12-16 hodin denně. Je to nesmírně psychicky náročná a fyzicky vyčerpávající profese. Myslím, že proto potkáváme ženy za sporákem spíše v domácnostech, vesnických hospůdkách a nebo ve školních jídelnách. Na příčkách slávy - bohužel - moc ne. Tak to je. Zmíněný bonmot, co jsem uvedl na začátku tedy: "Nevím o žádném povolání, kde by si muži udrželi dosavadní převahu, snad kromě vaření a dámské módy.." tedy do jisté míry - platí. Ale, co ty příklady ze světa módy?

 

Lagerfeld? Versace, Yve Saint Laurent či Christian Dior?… tedy opět hlavně muži? To není žádná pravda..z mnoha slavných módních návrhářek vzpomenu alespoň nesmrtelnou - Coco Chanel - ta ovlivnila módu celého století a navíc, když chtěla, uměla i docela slušně vařit… :-))) 

 

Hezký víkend vám přeji a hlavně "nejezte, nepijte a když to půjde - ani nežijte blbě!"

Komentář můžete vkládat, pokud jste oveřený hodnotitel.

Komentáře
Momentálně nejsou k dispozici žádné příspěvky
  
Kdo chce dobře jíst, nesmí urazit kuchaře.
Čínské přísloví
Top
English