VYHLEDEJTE A HODNOŤTE

Pavel Maurer píše

 
Glosa: Můžu se tvářit jako malý feudál
2013-12-25, Text: Pavel Maurer
 Ze Zemědělského družstva Slavonín u Olomouce mi poštou přišly čtyři stovky. Mám totiž malý kousek pole, který odkázala babička rodičům a oni pak jej odkázali mně.

Netuším, kde se to políčko o rozměru několika málo arů nachází. Nikdy mě to moc nezajímalo. Říkal jsem si, že mu nebudu věnovat pozornost do té chvíle, než ze země začne stříkat ropa nebo se z té zemědělské půdy stane nějakým zvláštním řízením osudu stavební pozemek.

Doposud se babiččin nevýznamný kus majetku projevoval pouze tak, že za socialismu nám „jezeďáci“, kteří pole spravují, posílali pytel zrní jako poděkování, že mohou půdu sdruženou z mnoha jiných políček celkově obdělávat. Bylo to výhodné pro všechny.

Jenže teď jsem dostal ohromnou chuť začít si pěstovat vlastní brambory. A nevím, jak to mám dělat. Podle katastru se mé políčko nachází někde uprostřed velkého lánu, takže je to technicky dost komplikované.

Pokud budu trvatlna tom, že chci samostatně spravovat své malé pole, zajímalo by mě, co se mnou družstvo udělá. Vlastní pěšinu uprostřed lánů mi nejspíš nevytvoří, helikoptérou tam zase nebudu z finančních důvodů létat já. Jedině,že by mi výměnou nabídli jinou lokaci o stejných rozměrech? Ale co když to nebude ta úrodná půda z Hané? Jak já, hloupý začínající zemědělec z Prahy,to mám poznat?

Zkušení farmáři mi totiž šuškají, že dnes je hodně zemědělské půdy totálně vybrakováno a zničeno. Na polích se mnohdy pěstují nevhodné plodiny jen kvůli rychlým a krátkozrakým výnosům, sypou se na ně nesmyslná syntetická hnojiva a pole se nenechávají odpočinout jako v minulosti. Nevím, jak je na tom moje políčko, ale je docela možné, že jej nebudu moci efektivně použít mnoho dalších let, protože půda už za nic nestojí.

Asi zůstanu u toho, že mi jednou za rok pošlou z družstva složenku na pár korun a můžu se tvářit jako malý feudál a vlastník půdy, o které nemám tušení, kde a v jakém stavu se vlastně nachází.

Komentář můžete vkládat, pokud jste oveřený hodnotitel.

Komentáře
Momentálně nejsou k dispozici žádné příspěvky
  
Divné je, když si dáte kapra namodro a dostanete po něm žloutenku.
Vlasta Burian
Top
English