VYHLEDEJTE A HODNOŤTE

Pavel Maurer píše

 
Glosa: Nejhorší ryba
2016-06-12, Text: Pavel Maurer

Vážení gastronauti,

včera jsem si objednal nejhorší rybu svého života! Sedím v restauraci, 20 kroků od moře, a číšník mi, bez uzardění, naservíruje - mraženého mořského ďasa, který byl před tím narychlo ohřátý v mikrovlnce. Vzhledem k tomu, že zrovna tahle ryba tady plave všude kolem a do místního malého přístavu připlouvají denně čtyři rybářské lodě plné chobotnic, krevet, velkých i malých ryb, humrů i úhořů - považuji nabídku mražených ryb za svatokrádež. Ale bohužel se to stává! 

 

Máme tu léto, mnozí z vás pojedou k moři, a tak bych určitě vřele doporučoval - ptát obsluhy v přímořských restaurantech a bistrech předem, zda vám nabízejí rybu čerstvou, tedy chlazenou a nebo nějakou mořskou potvoru z hloubi mrazícího boxu? Jinak dopadnete jako já alias "sedlák u Chlumce"! Určitým záchranným vodítkem může být, že ne všechny ryby se vyskytují zrovna v moři, v jehož blízkosti právě pobýváte. Pokud vám číšník vnucuje na Dalmátském pobřeží zaručeně čerstvou Aljašskou tresku, mějte se na pozoru, protože tady něco nehraje! 

 

Jedno je jisté - my suchozemci ze střední Evropy se v rybách moc nevyznáme. A proto je třeba být ostražitý, pokud si chceme pořádně užít zdravé omega 3 mastné kyseliny v čerstvém rybím vydání! Restauratéři totiž nemají povinnost psát do jídelního lístku, která ryba je čerstvá a která z mrazáku. A řekl bych, že jim to velmi vyhovuje! Jenže mně se to vůbec nelíbí, zvláště když sedím v podniku přímo u moře!

 

Po pravdě vám tedy sděluji, že jsem se nechal napálit a potupně zaplatil 17 Euro za nejhorší rybu mého života. Věřte, že se mi to přiznává těžko, že si velmi bolestně uvědomuji, jakou jsem udělal fatální chybu - a že tiše doufám, že nic horšího už mne u moře nepotká! Tak vám přeji větší rybí štěstí, než jsem měl včera já! A buďte stále ve střehu!

 

Hezký víkend - a prosím vás - "nejezte, nepijte a když to půjde - ani nežijte blbě!"

Komentář můžete vkládat, pokud jste oveřený hodnotitel.

Komentáře
Momentálně nejsou k dispozici žádné příspěvky
  
Kdo chce dobře jíst, nesmí urazit kuchaře.
Čínské přísloví
Top
English