VYHLEDEJTE A HODNOŤTE

Pavel Maurer píše

 
Glosa: Nejhorší ryba
2016-06-12, Text: Pavel Maurer

Vážení gastronauti,

včera jsem si objednal nejhorší rybu svého života! Sedím v restauraci, 20 kroků od moře, a číšník mi, bez uzardění, naservíruje - mraženého mořského ďasa, který byl před tím narychlo ohřátý v mikrovlnce. Vzhledem k tomu, že zrovna tahle ryba tady plave všude kolem a do místního malého přístavu připlouvají denně čtyři rybářské lodě plné chobotnic, krevet, velkých i malých ryb, humrů i úhořů - považuji nabídku mražených ryb za svatokrádež. Ale bohužel se to stává! 

 

Máme tu léto, mnozí z vás pojedou k moři, a tak bych určitě vřele doporučoval - ptát obsluhy v přímořských restaurantech a bistrech předem, zda vám nabízejí rybu čerstvou, tedy chlazenou a nebo nějakou mořskou potvoru z hloubi mrazícího boxu? Jinak dopadnete jako já alias "sedlák u Chlumce"! Určitým záchranným vodítkem může být, že ne všechny ryby se vyskytují zrovna v moři, v jehož blízkosti právě pobýváte. Pokud vám číšník vnucuje na Dalmátském pobřeží zaručeně čerstvou Aljašskou tresku, mějte se na pozoru, protože tady něco nehraje! 

 

Jedno je jisté - my suchozemci ze střední Evropy se v rybách moc nevyznáme. A proto je třeba být ostražitý, pokud si chceme pořádně užít zdravé omega 3 mastné kyseliny v čerstvém rybím vydání! Restauratéři totiž nemají povinnost psát do jídelního lístku, která ryba je čerstvá a která z mrazáku. A řekl bych, že jim to velmi vyhovuje! Jenže mně se to vůbec nelíbí, zvláště když sedím v podniku přímo u moře!

 

Po pravdě vám tedy sděluji, že jsem se nechal napálit a potupně zaplatil 17 Euro za nejhorší rybu mého života. Věřte, že se mi to přiznává těžko, že si velmi bolestně uvědomuji, jakou jsem udělal fatální chybu - a že tiše doufám, že nic horšího už mne u moře nepotká! Tak vám přeji větší rybí štěstí, než jsem měl včera já! A buďte stále ve střehu!

 

Hezký víkend - a prosím vás - "nejezte, nepijte a když to půjde - ani nežijte blbě!"

Komentář můžete vkládat, pokud jste oveřený hodnotitel.

Komentáře
Momentálně nejsou k dispozici žádné příspěvky
  
Copak jestli je to zdravý, na to lidi kašlou, lidi mají rádi, když je to hlavně dobrý, pak řešej až, jestli je to zdravý…
Zdeněk Pohlreich
Top
English