VYHLEDEJTE A HODNOŤTE

Pavel Maurer píše

 
Glosa: Není růžák jako růžák
2016-06-18, Text: Pavel Maurer

Vážení gastronauti,

není růžák jako růžák! Mám na mysli - růžové víno, které ohromně pasuje k teplému počasí, k lehkým pokrmům a k našemu celkovému pocitu, že kolem nás již definitivně začíná teplé léto, slunce, moře, rybníky, řeky, celková pohoda, odpočinek a klid! A k této omamné, lehce uvolněné prázdninové atmosféře je, podle mého názoru, právě sklenka dobře vychlazeného růžového vína to nejlepší na světě co se vám může kulinářsky přihodit!

 

Nejedná se rozhodně o žádný další díl "Ordinace v růžové zahradě", chci s vámi mluvit jen o růžovém vínečku. 

 

Je vyráběno z modrých hroznů. Pije se mladé! Nedoporučuji kupovat růžáček starší než dva roky! Mělo by být nachlazené o trochu víc než je zvykem u vín bílých. Mívá také nižší obsah alkoholu, což se v horkém létě hodí! Já jej mám nejraději k rybám, mořským plodům, mušlím a někdy i k lehce upravené drůbeži a k obyčejnému domácímu leču.

 

Na Azurovém pobřeží Francie si koupíte v supermarketu růžové víno klidně i za 2 eura. Za takový malý peníz to bývá trochu riskantní, ale můžete být také mile překvapeni. A když se trochu rozšoupnete a utrhnete se na cenovou hladinu kolem 5-10 euro - je to v kombinaci s lehkou bílou rybou úplné mistrovství světa! 

 

Jedna moje kamarádka - sommeliérka mi kdysi prozradila, že muži se trochu stydí pít tohle víno. V obchodě si objednají bílé a těžké červené a pak řeknou na půl pusy: "No a přibalte mi ještě pár růžáčků, to je pro manželku!" Oni si totiž bláhově myslí, že by utrpěla jejich chlapská image - a tak to svádějí na ženy, ale prý si potom na růžovém moc rádi sami pochutnávají!

 

Náš mozek ve svém vnímání prý vytváří - růžovou barvu jako spojující mezeru mezi červenou a fialovou, protože se v barevném spektru samotná nevyskytuje. Ale nezoufejte, když zavřete oči a napijete se dobrého růžáčku - uvidíte svět kolem sebe hned trochu veseleji, vaši přátelé budou ještě milejší, na nepřátele na chvíli zapomenete a ti co vás milují, tak vám budou ještě bližší a milejší. A ani si kvůli tomu nemusíte nasazovat "růžové brýle"! 

 

Hezký víkend - a prosím vás - "nejezte, nepijte a když to půjde - ani nežijte blbě!"

Komentář můžete vkládat, pokud jste oveřený hodnotitel.

Komentáře
Momentálně nejsou k dispozici žádné příspěvky
  
Kdo chce dobře jíst, nesmí urazit kuchaře.
Čínské přísloví
Top
English