VYHLEDEJTE A HODNOŤTE

Pavel Maurer píše

 
Glosa: Není růžák jako růžák
2016-06-18, Text: Pavel Maurer

Vážení gastronauti,

není růžák jako růžák! Mám na mysli - růžové víno, které ohromně pasuje k teplému počasí, k lehkým pokrmům a k našemu celkovému pocitu, že kolem nás již definitivně začíná teplé léto, slunce, moře, rybníky, řeky, celková pohoda, odpočinek a klid! A k této omamné, lehce uvolněné prázdninové atmosféře je, podle mého názoru, právě sklenka dobře vychlazeného růžového vína to nejlepší na světě co se vám může kulinářsky přihodit!

 

Nejedná se rozhodně o žádný další díl "Ordinace v růžové zahradě", chci s vámi mluvit jen o růžovém vínečku. 

 

Je vyráběno z modrých hroznů. Pije se mladé! Nedoporučuji kupovat růžáček starší než dva roky! Mělo by být nachlazené o trochu víc než je zvykem u vín bílých. Mívá také nižší obsah alkoholu, což se v horkém létě hodí! Já jej mám nejraději k rybám, mořským plodům, mušlím a někdy i k lehce upravené drůbeži a k obyčejnému domácímu leču.

 

Na Azurovém pobřeží Francie si koupíte v supermarketu růžové víno klidně i za 2 eura. Za takový malý peníz to bývá trochu riskantní, ale můžete být také mile překvapeni. A když se trochu rozšoupnete a utrhnete se na cenovou hladinu kolem 5-10 euro - je to v kombinaci s lehkou bílou rybou úplné mistrovství světa! 

 

Jedna moje kamarádka - sommeliérka mi kdysi prozradila, že muži se trochu stydí pít tohle víno. V obchodě si objednají bílé a těžké červené a pak řeknou na půl pusy: "No a přibalte mi ještě pár růžáčků, to je pro manželku!" Oni si totiž bláhově myslí, že by utrpěla jejich chlapská image - a tak to svádějí na ženy, ale prý si potom na růžovém moc rádi sami pochutnávají!

 

Náš mozek ve svém vnímání prý vytváří - růžovou barvu jako spojující mezeru mezi červenou a fialovou, protože se v barevném spektru samotná nevyskytuje. Ale nezoufejte, když zavřete oči a napijete se dobrého růžáčku - uvidíte svět kolem sebe hned trochu veseleji, vaši přátelé budou ještě milejší, na nepřátele na chvíli zapomenete a ti co vás milují, tak vám budou ještě bližší a milejší. A ani si kvůli tomu nemusíte nasazovat "růžové brýle"! 

 

Hezký víkend - a prosím vás - "nejezte, nepijte a když to půjde - ani nežijte blbě!"

Komentář můžete vkládat, pokud jste oveřený hodnotitel.

Komentáře
Momentálně nejsou k dispozici žádné příspěvky
  
Copak jestli je to zdravý, na to lidi kašlou, lidi mají rádi, když je to hlavně dobrý, pak řešej až, jestli je to zdravý…
Zdeněk Pohlreich
Top
English