VYHLEDEJTE A HODNOŤTE

Pavel Maurer píše

 
Glosa: Netradiční recepty
2016-12-24, Text: Pavel Maurer

Vážení gastronauti,

 

ochutnali jste někdy žaludové vánoční cukroví? nebo smrkový sirup, kaštanovou pomazánku nebo dokonce košíčky s fialkovým želé? Můj kolega v kanceláři, který má u nás na starosti počítačovou síť, databázové a internetové operace, prostě takový ten klasický IT - tak ten nás každé vánoce zaskočí neuvěřitelnými kulinárními výtvory v tomto duchu. Jen pro pořádek bych chtěl upřesnit, že lidé, kterým se říká IT jsou pro mne vždy tak trochu nepochopitelným světem. Nerozumím jejich reakcím, nechápu některé výrazy ani vtipy, kterým se oni smějí a myslím, že i oni o nás, co dokážeme pouze zapnout a vypnout počítač - mají také svoje mínění. Nejde jim třeba do hlavy, když zpanikaříme, že jsme si něco omylem vymazali s paměti počítače,.. vždyť je to přece zálohované! Nechápou, že když nám tzv. zamrzne notebook, tak je nejjednodušší jej prostě restartovat a neděsit se, že je všemu konec. S unaveným výrazem přicházejí tito ajtíci k našim nefungujícím počítačovým programům a dvěma vteřinovými kliky je uvedou zpět do provozu,.. a pak se shovívavým pohledem zase odkráčí na svou computerovou planetu.

 

No a tenhle můj IT kolega, od kterého by to opravdu nikdy nikdo nečekal, tak přes léto sbírá v lese žaludy, suší je, sundává jim hlavičky, pak je máčí s znovu suší, pak je mele na mouku, aby měl pro nás k vánocům originální cukroví. Mezi tím si nakládá borovicové jehličí s cukrem a sbírá kde jakou bylinu nebo na rumištích bobule černého bezu. Všechny tyhle produkty jsou zdravé, chutné a tak trochu zapomenuté a osamocené…stejně jako spousta počítačových "ajťíků".

 

Přístup mého kolegy k přírodě a surovinám je inspirativní a co se týká - neplýtvání - je přímo ukázkový. Při vaření a pečení je systematický stejně jako když spravuje počítačovou síť. Když jsem naposledy od něj loudil recept na džem z áronie, poslal mi celý obrovský seznam receptů z divoké přírody a k tomu sirup z šípkové růže. Recepty jsou srovnány podle jeho uspořádaného způsobu myšlení a jsou velmi inspirativní. Pokud by vás zajímaly - je to jeho dárek pro vás, který najdete coby přílohu na webu rozhlas.cz, přímo pod moji glosou.

 

Klidné vánoce - a prosím vás - "nejezte, nepijte a když to půjde - ani nežijte blbě!"

 

 

Výběr z receptů:

Bezový dortík
Borovicový med
Žaludová káva
Marmeláda z hložinek
Jeřabinová omáčka 
Domácí kaštanové pyré
Kdoulová marmeláda 

 

Komentář můžete vkládat, pokud jste oveřený hodnotitel.

Komentáře
Momentálně nejsou k dispozici žádné příspěvky
  
K vašemu restaurantu vede labyrint. Jakmile objevíte správnou cestu – obvykle nehledáte další.
Anonym
Top
English