VYHLEDEJTE A HODNOŤTE

Pavel Maurer píše

 
Glosa: Nobelova cena
2017-12-03, Text: Pavel Maurer

Vážení gastronauti,

 

tři sympatičtí Američané se tak dlouho zabývali biologickými rytmy živých organizmů, až letos dostali Nobelovu cenu za fyziologii a lékařství. To mne nesmírně zajímá, protože náš 24 hodinový rytmus života je něco, co nemá být narušováno moc velkými změnami. To nám, ale ani laboratorním krysám, nedělá vůbec dobře.
Naše vnitřní biologické hodiny se totiž nedají neúměrně natahovat ani přetahovat. Jdeme proti přírodě. Lidé cestující na dlouhé vzdálenosti přes několik časových pásem často trpí pásmovou nemocí neboli “jet lagem” a čelí i většímu riziku určitých chorob. Také lidé, kteří pracují na různé směny, tak i jejich vnitřní hodiny jsou malinko rozhozeny. Vzpomněl jsem si na chrudimského pekaře Pecku, který se proslavil celoživotním bojem proti zavedení letního času. I jedna hodina má na náš rytmus určitý vliv. Myslím, že vědci by mu jistě dali za pravdu. Kytky prostě vědí, že za pár hodin vyjde slunce a náš žaludek ví, že by měl dostat snídani.
Ocenění američtí vědci dokázali v rámci běžného denního biologického rytmu, že se v našich buňkách vytváří bílkovina, která se během noci akumuluje a během dne se pak znovu rozkládá. No jak my té buňce začneme fušovat do řemesla, tak, mimo jiné negace, vznikají i různé civilizační choroby.
U lidí takzvaný cirkadiánní rytmus (o délce asi 24 hodin) ovlivňuje klíčové funkce, jako například spánek, chování, hladinu hormonů, tělesnou teplotu či metabolismus.
Já tedy musím říci, co se denního rytmu týká, že cpát se řízkem o půl jedné v ráno není úplně nejlepší nápad. Jsem příznivcem lehkých večeří, ale hlavně mi nevyhovuje obvyklý a zavedený denní rytmus - pouhých tří hlavních jídel: snídaně-oběd-večeře. raději jím po malých porcích spíše 5x až 6x denně. Jenomže - věřte nevěřte, ale to ani v mém případě (tedy propagátora správného stravování) tak i mně to velmi často dělá potíže tento správný rytmus dodržet. Přiznejme si: Náš způsob života je většinou spíše mimo přirozený rytmus, přetahujeme své biologické hodiny a dáváme našim buňkám docela dost zabrat. Věřím proto, že Nobelovo cenění zmíněných vědců nezůstane jen u zasloužené slávy a metálů, ale že nám obyčejným lidem žijícím většinou “v poklusu” tak že věda nabídne pár dobrých rad přežít trochu déle a v dobré kondici!

 

Hezké prázdniny a hlavně "nejezte, nepijte a když to půjde - ani nežijte blbě!"

 

 

Komentář můžete vkládat, pokud jste oveřený hodnotitel.

Komentáře
Momentálně nejsou k dispozici žádné příspěvky
  
Divné je, když si dáte kapra namodro a dostanete po něm žloutenku.
Vlasta Burian
Top
English