VYHLEDEJTE A HODNOŤTE

Pavel Maurer píše

 
Glosa: Ořech vlašský
2015-10-17, Text: Pavel Maurer

Vážení gastronauti,

celý týden sbírám na zahradě ořechy. Jsou jich úplné závěje, kam šlápnu, tam něco křupne. Už jsem rozdal několik bedniček kamarádům, ale stále je toho dost na celou zimu! 

 

A tak - jak mám ohnutá záda a poctivě sbírám vlašáky, běží mi hlavou různé myšlenky. Například: Co mi vlastně ten ořešák dluží? Proč mi posílá tolik svých plodů? Vždyť já jsem se o něj několik let vůbec nestaral, nehnojil jsem, nezaléval a on stejně pořád víc a víc rodí…

 

Tak co mi tedy dluží? Minulou sobotu, když bylo tak krásně podzimně, trochu jsem s ním rozprávěl - proč se mi tak odvděčuje? A teď už to vím! Tak za prvé: Pod ořechem nikdy nic neroste! Vše zahubí! Všechny kytky, maliny, rybíz, i ta obyčejná tráva bojují o život, neboť síla tohoto stromu je gigantická a zničí vše kolem sebe! To je vroubek číslo 1! Jeho kořeny vedu pod celou moji zahradou a vysávají z ní vláhu a živiny. Když jej občas prořezu a zbavím třeba deseti nefunkčních větví, příští rok jich naroste dvacet! Další potíže dělají listy. Na podzim shrabu několik pytlů listí - jenže co s ním? Ořechové listí se nedá pro svoji nesnášenlivost a agresivitu nijak kompostovat. Takže se s ním vláčím do sběrné popelnice. No a aby toho ořechového příkoří na mne nebylo málo, některý rok se tak zatvrdí, že se jeho plody dají sotva rozlousknout.

 

Tak a teď - pro změnu - budu chválit. Jeho plody jsou prostě úžasné! Vlašáky miluji já i celá naše rodina. Téměř každé ráno snídáme jogurt s vlašskými ořechy a domácím medem. Víme moc dobře, že jsou zdrojem přírodních tuků, obsahují nenasycené mastné kyseliny, proteiny, vitamíny, hořčík, měď, zinek a tak dále. Je skvělý ničitel aterosklerózy, vysokého krevního tlaku, kardiovaskulárních chorob a podporuje rozvoj mozku - konečně vždyť se podívejte jak vypadá jeho jádro. Toť designově - mozek sám!  Zítra si pro jistotu přidám trochu víc na talíř… Jo a také prý podporuje mužskou potenci - ovšem to nemám prověřeno a navíc se toto téma stává v poslední době stává příliš lascivním.

 

To já bych raději věnoval pozornost gastronomii - zajímá mne třeba rolovaný králičí hřbet s ořechovou nádivkou, ořechová bábovka, italské těstoviny s vlašským pestem nebo salát s čekankou, červenou řepou a ořechy - to jsou zásadní témata dnešní sezóny. A co teprve ořechový likér! Ten má také velkou sílu. Jen pozor, aby vás nezničil tak jako ořešák zkosí vše, co se nachází v blízkosti jeho koruny…

 

Krásný víkend - a prosím vás - "nejezte, nepijte a když to půjde - ani nežijte blbě!"

Komentář můžete vkládat, pokud jste oveřený hodnotitel.

Komentáře
Momentálně nejsou k dispozici žádné příspěvky
  
K vašemu restaurantu vede labyrint. Jakmile objevíte správnou cestu – obvykle nehledáte další.
Anonym
Top
English