VYHLEDEJTE A HODNOŤTE

Pavel Maurer píše

 
Glosa: Ořechy
2014-09-28, Text: Pavel Maurer

Vážení gastronauti,

je podzim a tak denně sbírám na zahradě ořechy. Mám dva velké ořešáky a soused má jen jeden, ale dvakrát větší. Ořechů mám tedy dost. Od sebe i do souseda. Minule, když jsem sbíral ořechy pod větvemi, které mám nad svou zahradou, soused se na mne zadíval zpoza plotu, ale neřekl nic. 

 

Zastyděl jsem se, že zcela automaticky sbírám jeho ořechy spadlé na mou zahradu a začalo mi to vrtat hlavou. Jsou to vůbec jeho ořechy? Jenom proto, že pocházejí z jeho stromu? Nebo jsou moje, protože větve sousedovic obrovitého ořešáku mi celý rok stíní na zahradě? A navíc moc dobře vím, že to co není vidět - totiž celý kořenový sytém - je také pod mým pozemkem a bere si tedy moji vodu, moje minerální látky a navíc mi bere možnost, abych cokoli na své půdě, pod větvemi a nad kořeny sousedova ořechu - cokoli pěstoval. Dokonce ani ořechové listí se nedá použít do kompostu. Ořech totiž bezmilosti vše kolem sebe zničí a vydrancuje. Je velmi silný.

 

Takže ty ořechy jsou moje, a soused může být rád, že mu ty jeho větve neuříznu. 

 

Sousedovic i moje ořechy jsou letos menší než loni. Jsou také tvrdší. Tvrdé ořechy snadno rozlousknete, když je zalijete vroucí vodou a necháte přiklopené 15 minut stát. Půlky pak půjdou oddělit nožem a jádra zůstanou celá.

 

Jezte je, jsou zdravé. Vlašské ořechy jsou velice výživné, obsahují nenasycené mastné kyseliny a proteiny. Pozitivně působí proti riziku aterosklerózy a  kardiovaskulárních chorob. U dětí podporují rozvoj myšlení a šedé kůry mozkové. Působí pozitivně na lidskou psychiku. Ne náhodou vypadá vlašský ořech jako lidský mozek, že? Jsou cenné pro naši bystrost, zdravé vlasy, pokožku, nehty i sexuální potenci.

 

Tím vším chci naznačit, proč tak rád sbírám a jím ořechy. Není jich totiž nikdy dost!

 

Sousedovic i moje ořechy jsou však letos menší než loni. Některé pranostiky říkají, že když se urodí malé ořechy, bude tuhá zima. A taky, že bude válka. No, na tuhou zimu bych možná vsadil, ale pokud má být válka - o tom se mi nechce mluvit. Když se ale poctivě rozhlédnu, co se teď děje všude kolem po světě - tak to já všechny ořechy, co jsem nasbíral na mé zahrádce - pro jistotu - sousedovi vrátím přes plot zpátky. Ať - je radši - klid!

 

Krásný víkend - a prosím vás - "nejezte blbě, nepijte a když to půjde - ani nežijte blbě!"

 

Pavel Maurer, www.grand-restaurant.cz

Komentář můžete vkládat, pokud jste oveřený hodnotitel.

Komentáře
Momentálně nejsou k dispozici žádné příspěvky
  
Kdo chce dobře jíst, nesmí urazit kuchaře.
Čínské přísloví
Top
English