VYHLEDEJTE A HODNOŤTE

Pavel Maurer píše

 
Glosa: Osobní
2017-11-26, Text: Pavel Maurer

Vážení gastronauti,

 

V jedné malé pekárničce - kavárničce v centru Prahy je na černé tabuli bílou křídou ručně napsáno, jak to tam všechno chodí. Cituji:
Jak se dostane “študák, znalec, poctivec nebo třeba švihák” na váš stůl??? - pro vaše vysvětlení, vážení posluchači - to jsou názvy některých místních lahůdek. A teď následuje vysvětlení: Ještě za tmy pečivo upeče Zdenička. Než vychladne, připraví si pomazánky. Ljuba nachystá zeleninu, opláchne saláty. Pak nastává hotový koncert: Řežeme, mažeme, vážíme, plníme, aranžujeme, skládáme, vezeme a vykládáme…S úsměvem vám je pak po celý den předávají: Martina (její smích slyšíte i za rohem), Zita (ještě chvilku a vlasy bude mít delší než Lucina), Danča (Blonďatá hlava, ale ne blonďato v hlavě), Janča (zkušený nováček), a Lucka (která to má celé na svědomí).
Tenhle nenápadný a vybavením celkem dost úsporný a jednoduchý podnik se nachází, jak už zmínil, v samém centru Prahy a řekl bych, že každý den musí svádět s okolní konkurencí boj o zákazníka. Blízko kolem nich je hned několik dalších kaváren, pekáren či lahůdkových občerstvení, jež jsou vzdáleny maximálně 2 minuty chůze. Nabízejí velmi podobný sortiment, třeba obložené housky, dorty, pečivo sladké i slané, croissanty, kávu a tak., navíc vypadají většinou velmi trendově a je vidět, že investor nemusel šetřit na interiéru ani prostoru. Něco jim však chybí. V angličtině se tomu říká “the human touch”, česky bych to přeložil jako dotek člověka, osobní přístup, ale klidně i - srdce na dlani. Neprověřoval jsem sice v tomto milém podniku chemické složení místních povidlových buchet, ani jsem nedělal rozbor konzervantů, ale mně tady v té - téměř - rodinné atmosféře chutná vždycky líp než v luxusně vybaveném mezinárodním řetězci. Ten bývá v mnoha směrech dokonalý, i chutný, jeho personál prošel sofistikovaným výcvikem, ale často mu chybí právě ten něžný “dotyk” opravdové, nenatrénované a nefalšované reality.

 

Hezký víkend a hlavně "nejezte, nepijte a když to půjde - ani nežijte blbě!"
 

Komentář můžete vkládat, pokud jste oveřený hodnotitel.

Komentáře
Momentálně nejsou k dispozici žádné příspěvky
  
K vašemu restaurantu vede labyrint. Jakmile objevíte správnou cestu – obvykle nehledáte další.
Anonym
Top
English