VYHLEDEJTE A HODNOŤTE

Pavel Maurer píše

 
Glosa: Pach restaurací
2015-09-05, Text: Pavel Maurer

Vážení gastronauti,

vnímáte jak páchnou nebo voní restaurace? Karel Čapek ve svých Anglických listech z roku 1924 napsal, že mu Londýn "páchne povšechně benzínem, spálenou trávou a lojem, na rozdíl od Paříže, kde k tomu přistupuje zápach pudru, kávy a sýra. V Praze páchne každá ulice jinak, po této stránce není podle Čapka nad Prahu!", sděluje tento úžasný spisovatel své dojmy zaznamenané téměř před sto lety. 

 

Ani po tak dlouhé době však nemůžeme brát jeho slova na lehkou váhu. Vůně přetrvávají! Jen si vzpomeňte jak vám vonělo o těchto prázdninách oblíbené Chorvatsko? Určitě tam bylo cítit moře, smažené ryby a kozí maso pečené u silnice na rožni. V Řecku zase všude voní jehněčí souvlaki, anýzovka a borovicově omamná pryskyřice ve víně - retsina. Itálie - zase oplývá temperamentním aromatem česneku a čili papriček, které jsou zprudka restovány na olivovém oleji. Lidé, co jednou v životě navštívili Indii, tvrdí, že pach této země se nedá srovnat s ničím jiným na světě - a vždy jej znovu poznáte. Je to směs koření masala, cibule, vonných tyčinek, vlhkosti, chudoby a nepředstavitelného množství lidí.

 

Na všech těch městských vůních, aromatech ale i nelibých smradech se samozřejmě velmi výrazně podílí gastronomie. Všichni si přece vybavíte, že když u sousedů vaří něco dobrého, ví o tom celý dům. Také vás nikdo neoblafne, když se pokouší do jídla propašovat přepálenou cibulku. Je to cítit nosem a samozřejmě i v chuti. No a některé restaurace dokáží odradit případného návštěvníka již na ulici, když se z upatlaného kuchyňského větráku line odporný zápach mnohokrát přepáleného tuku. 

 

Slovutný Karel Čapek byl sedmkrát nominován na Nobelovu cenu za literaturu. Napsal třeba Krakatit, Bílou nemoc, Dášeňku, čili život štěněte nebo Válku s mloky - ovšem také napsal, "že v Praze páchne každá ulice jinak." A to platí i dnes. Já si jen přeji, aby vůně, které v pražských i jiných českých ulicích spoluvytvářejí restaurace - tak aby byly příjemné našim nosům, aby vzbuzovaly libé pocity a lahodily našim chuťovým pohárkům. Hned nám bude lépe chutnat! 

 

Krásný víkend - a prosím vás - "nejezte, nepijte a když to půjde, ani nežijte blbě!"

Komentář můžete vkládat, pokud jste oveřený hodnotitel.

Komentáře
Momentálně nejsou k dispozici žádné příspěvky
  
U jídelního stolu je jediné místo, kde se první hodinu nikdy nenudíte.
Anthelme Brillat-Savarin
Top
English