VYHLEDEJTE A HODNOŤTE

Pavel Maurer píše

 
Glosa: Párátko
2016-11-05, Text: Pavel Maurer

Vážení gastronauti,

císař Nero používal stříbrné párátko a naši předkové Neandertálci si jej vyráběli z rybích kostí nebo z různých dřívek! Párátko prostě potřeboval člověk od nepaměti. Já nevím jak vy, vážení posluchači, ale řekněme si upřímně, že když se nám zatoulá nějaký kousek masa mezi zuby je to k zešílení! Člověk si začne ořezávat větvičky, hledá staré hřebíky, kousky papíru, nítě, prostě cokoli, aby malinko ulevil své puse!

 

Párátka patřila, patří a budou patřit do naší gastronomické výbavy. Většina restaurací vám párátka položí přímo na stůl vedle slánky. Některé zahraniční podniky pak poskytují párátka pouze na požádání. Bývají dřevěná, z plastu, různě zahnutá, někdy dokonce opatřena jménem podniku nebo nějakou obchodní značkou. Každopádně však - každé párátko je většinou zabaleno samostatně.

 

V naší zemi, bohužel, ještě často bývá zvykem mít na stole nějakou otevřenou dózičku plnou párátek. Host si tedy sáhne svými prsty, rozhrne ostatní párátka, dotkne se jich, trochu je ohmatá než si vybere a pak se začne jedním šťourat v puse. Ostatní, takto nehygienicky dotčená párátka pak tiše čekají na svého příštího vlastníka. Nejvíce používaná párátka v naší zemi jsou pak vyráběna z velmi nekvalitního měkkého smrkového dřeva. Často se lámou, třepí a je u nich též dosti pravděpodobné, že se nám zapíchnou do dásní, zalomí se tam a spíše nám přivodí potíže než úlevu.

 

Zatímco třeba Vietnamci - to jsou velmistři párátek! Dělají je totiž z bambusu! Jsou pružná, tenká, čistá a v luxusnějším vydání mají i různé příchutě!

 

Pokud si tedy chcete někdy v životě udělat velkou radost za malou cenu, zajděte si do nějaké významnější vietnamské tržnice a požádejte o bambusová párátka s příchutí skořice, petrželky nebo šalvěje. Zažijete nirvánu na druhou a navíc si nemusíte příštích 12 hodin čistit zuby! To trochu přeháním, ale stejně je to fajn - mít párátko při ruce a ještě si přitom užít třeba vůni hřebíčku!

 

Hezký víkend - a prosím vás - "nejezte, nepijte a když to půjde - ani nežijte blbě!"

Komentář můžete vkládat, pokud jste oveřený hodnotitel.

Komentáře
Momentálně nejsou k dispozici žádné příspěvky
  
U jídelního stolu je jediné místo, kde se první hodinu nikdy nenudíte.
Anthelme Brillat-Savarin
Top
English