VYHLEDEJTE A HODNOŤTE

Pavel Maurer píše

 
Glosa: Párek
2014-12-14, Text: Pavel Maurer

Vážení gastronauti,

párek, buřtík, talián či klobása. Myslím, že tuhle delikatesu si můžete ochutnat v různých variantách snad ve všech zemích naší planety. Jenže není párek jako párek, že? Němci jsou například vysazení a hodně pyšní na své buřty se zelím. V Berlíně jsou také velmi populární tzv. curry wurst, tedy grilované párky s kari omáčkou a hranolky. Američané samozřejmě nedají dopustit na svůj téměř ikonický: Hot-dog. Po našem bychom řekli - horký pes, ale znamená to úplně něco jiného: Hot-dog je vlastně synonymum pro jezevčíka, podlouhlého stejně jako párek. Jenže pro Američany bylo příliš komplikované vyslovovat původní historický název: Hot Frankfurter (podle frankfurtských párků, že?) nebo Hot Dachshund (což je německy jezevčík). A tudíž podle jedné historky přejmenoval jakýsi autor komiksů tuto oblíbenou pochoutku z Německa zkratkou mnoha významů: Hot-dog. Většinou je zobrazován jako párek uvnitř rohlíku, se spoustou hořčice nebo kečupu! Američané milují hot-dog ve všech variantách: Se smaženou cibulkou, slaninou i majonézou. V kanadském přímořském městě Vancouver jsem dokonce jedl na ulici podávaný hot-dog s mořskými řasami.

 

Při vyprávění o těchto uzeninách, si pochopitelně nemohu odpustit vzpomínku na klasický připálený sameťák na Václaváku. V dobách předrevolučních bylo stravovacím zařízením zákonem zakázáno mít otevřeno po půlnoci. Aby nebyl narušen spánek pracujícího lidu. Na Václavském náměstí ovšem -jste si mohli dát klidně ve 3 hodiny ráno mnohokrát nastavovaný buřtík záhadného původu. Jeho karcinogenní kvality byly, myslím, stoprocentní. Ale nám v té pozdní noční, spíše ranní hodině nesmírně chutnalo a navíc se tyto buřty staly symbolem naší záchrany a také porušením hloupých pravidel vůči veřejnému pořádku.

 

A dnes? Když se zeptáte obsluhy ve stáncích pod Národním muzeem, z čeho vyrábějí ty přesušené párečky. Většinou vám odpoví ženštiny s ruským přízvukem, že je to "charašo" a nebo, že o tom nesmí s "innostranci gavariť!

 

A tak jak si dumám: Je tam soja, mouka nebo laciné maso? A nebo nějaký nastavovaný separát? Přiznám se, že občas přesto propadám chuťové panice, vykašlu se na to, co párek vlastně obsahuje a jeden si objednám. Jednou ročně to nad přežiju.

 

A mimochodem je mi v té slastné chvíli docela jedno, jestli konzumuji: Hot-dog a nebo ...párek v rohlíku!

 

Krásný víkend - a prosím vás - "nejezte, nepijte a když to půjde - ani nežijte blbě!"

Komentář můžete vkládat, pokud jste oveřený hodnotitel.

Komentáře
Momentálně nejsou k dispozici žádné příspěvky
  
Kdo chce dobře jíst, nesmí urazit kuchaře.
Čínské přísloví
Top
English