VYHLEDEJTE A HODNOŤTE

Pavel Maurer píše

 
Glosa: Pařížská
2016-01-16, Text: Pavel Maurer

Vážení gastronauti,

můj kamarád, Bohoušek, žil mnoho let v Pařížské ulici v Praze. Pro nepražáky upřesňuji, že Pařížská ulice, je něco jako "Pátá Avenue" v New Yorku nebo Passeing de Gracia v Barceloně nebo Mariahilfer Strasse ve Vídni. Prostě - nejdražší ulice ve městě, kde jsou značkové nóbl obchody, kabelka vás tu stojí 80 tisíc a kabát třeba i dvě stě! Ta pražská - luxusní Pařížská ulice - vede od Staroměstského náměstí přímo k Vltavě a je z ní vidět až na Letnou, kde trčí podstavec po bývalém monstrózním pomníku Josipha Visarijonoviče Stalina, který tu ovšem již přes půl století není.

 

Vraťme se ale k Bohouškovi, co žil v Pařížské, v honosném bytě s vysokými stropy a předsíní o rozměrech malého fotbalového hřiště. On měl ve zvyku, vzít si jednou do roka 14 dní dovolenou, zatáhnout rolety a spát, číst knížky a občas si zaskočit někam kolem Pařížské na pivo. Dnes už tu dávno nebydlí a ani by si tenhle byt, myslím, nemohl dovolit. Po sametové revoluci se ulice stala centrem snobských obchodů, bohužel i restaurací a byt, co měl Bohoušek, má dnes vysokou cenu. Ale ani to mě nezajímá, to vám říkám, jen proto, že až někdy půjdete pražskou Pařížskou ulicí, tak abyste věděli, jak to tu chodí a proč se tu mluví převážně anglicky, čínsky a rusky, a ne česky.

 

Pro mne je nejpodstatnější, že na pivo, co chodil Bohoušek, se tu dá zaskočit, díky Bohu, i dnes - a to, za celkem rozumný peníz. Není to, samozřejmě, úplná lidovka jako třeba v Nuslích, ale kolem noblesní Pařížské jsou pořád ještě křivolaké uličky, kde leccos najdete i navzdory turistickému ruchu: Třeba v Maislovce je proslulá hospoda U Pivrnce, nebo na nejslavnější český ležák můžete do Kolkovny či do oblíbeného lokálu U Parlamentu na rohu Kaprovky. V podloubí Malého rynku se nachází lehce zamřelá hospoda U Kata, kde se jakoby zastavil čas. K pivu vám nabídnou matesy, utopence, uzenáče a různé klobásy v perfektní kvalitě a za rozumnou cenu! Na začátku Bílkovy ulice pak trůní hospoda jménem Potrefená husa. A když popojdete ještě kousek, narazíte na podnik U Rudolfina, kam rádi zavítají vyprahlí filharmonici odnaproti.

 

Kdyby Bohoušek ještě dnes bydlel v Pařížské, pořád by našel pár podniků, kam se dá zaskočit s kamarády na jedno a na chvíli se uvelebit u stolu štamgastů. Turismus ani střemhlavý kapitalismus Bohouška ani jeho příznivce stále ještě nedohonily! A věřím, že nikdy nedohoní!

 

Tak na vaše zdraví - a prosím vás - "nejezte, nepijte a když to půjde - ani nežijte blbě!"

Komentář můžete vkládat, pokud jste oveřený hodnotitel.

Komentáře
Momentálně nejsou k dispozici žádné příspěvky
  
Divné je, když si dáte kapra namodro a dostanete po něm žloutenku.
Vlasta Burian
Top
English