VYHLEDEJTE A HODNOŤTE

Pavel Maurer píše

 
Glosa: Pastrami
2015-10-11, Text: Pavel Maurer

Vážení gastronauti,

když jsem před třemi lety strávil pár dní ve městě New York, nemohla v mém programu pochopitelně chybět degustace pověstné místní bufetové speciality zvané - pastrami. Vystál jsem si slušnou frontu v gigantickém lahůdkářství jménem - Katz. Je to nejslavnější obchod s pastrami v celé Americe a podle slov pana majitele - tu prodají každý den nejméně tunu této dobroty! Je zde opravdu živo a husto od rána až do večera, na stěnách najdete desítky fotografií spokojených návštěvníků a celebrit. Barbra Streissand, Johny Depp, Wu Tang Clan, Beyonce a další hvězdy, které to taky nejspíš nemohly vydržet a přišly se zakousnout do obřího sendviče s touto židovskou delikatesou. Pastrami - jsou tenké plátky z hovězího hrudí nebo pupečního žebra. Maso je naloženo v soli, česneku a koření, pak vyuzeno a pak vařeno nebo jen přihřáto v páře. Je měkoučké, až jakoby sametové, není již dále nijak zásadně kořeněno, takže chuť jemného masa nic nepřebíjí. Najemno krájené maso se podává jako sendvič třeba v housce nebo chlebu, s nakládanou okurkčičkou, hořčicí či majonézou.

 

Tuhle neobvyklou specialitu přivezli do Ameriky židovští emigranti z Východní Evropy a pan Katz si se svým lahůdkářstvím připisuje věhlas již od roku 1888. V minulosti, jak známo, nebylo tolik možností uchovávat či konzervovat potraviny, proto rumunský výraz - pastra - tedy uchovat,… dal nejspíš základ jménu - pastrami. 

 

Pokud byste chtěli pastrami i vy ochutnat - už nemusíte letět do New Yorku. Tahle košer dobrota se docela nedávno objevila v některých našich bistrech a lahůdkářstvích. Nejspíš je to teď velký hit, protože jsem se četl, že například v Praze se s pastrami doslova roztrhl pytel! Ovšem, bohužel jsem také slyšel, že mnozí restauratéři nabízejí tuto vynikající pochoutku v tragické kvalitě! Je to jako se vším - když dva dělají totéž, není to totéž. Takže, než se rozhodnete ochutnat své první pastrami - vážení gastronauti - trochu si zaserfujte na internetu, poptejte se známých - a nenechte se napálit lacinou nekvalitní náhražkou!

 

Krásný víkend - a prosím vás - "nejezte blbě, nepijte a když to půjde - ani nežijte blbě!"

Komentář můžete vkládat, pokud jste oveřený hodnotitel.

Komentáře
Momentálně nejsou k dispozici žádné příspěvky
  
U jídelního stolu je jediné místo, kde se první hodinu nikdy nenudíte.
Anthelme Brillat-Savarin
Top
English