VYHLEDEJTE A HODNOŤTE

Pavel Maurer píše

 
Glosa: Páv
2017-02-18, Text: Pavel Maurer

Vážení gastronauti,

 

na stole Karla Velikého, mezi drůbeží a zvěřinou, zaujímal nade vší pochybnost - první místo páv. Nikdo už nám dnes neprozradí, jak se dostal na dvůr krále Karla, ale poprvé se objevil na jeho stole v roce 800, v den, kdy papež vložil na jeho hlavu korunu římského císaře. Zajímá vás, v jaké podobě se tato rarita objevovala na tehdejších nejvýznamnějších stolech?

 

Nedávno jsem narazil na podivný a současně nezapomenutelný recept v knize vydané před třiceti lety: Je to Předpis na páva chrlícího oheň: Pták se neškube, ale čistě stáhne. Nožky se odříznou a dají stranou, hlava zůstává opeřená a obalí se plátnem, aby se nepoškodila. Vnitřek ptáka se vyplní kořením spolu s aromatickými bylinkami a takto připravený páv se nabodne na rožeň. Během pečení je třeba hlavu v pláténku neustále kropit, aby se uchoval chochol. Po upečení se pták sejme z rožně, naaranžují se uschované nožky, z hlavy se sejme pláténko a paví chochol se pěkně načechrá. Pták se překryje staženou kůží s pery a ocasová brka se rozloží do širokého krásného pavího vějíře. A to je moment, kdy mu paní domu vloží do zobáku kousek vlny smočené v kafru a zapálí. Na stůl se pak nese — určitě za všeobecného obdivu — páv chrlící oheň. Tolik Francouzská kuchařka od autorky Drahomíry Peukertové.

 

Co se paví delikatesy týká - je málo pravděpodobné, že by tento pták, jehož maso je celkem bez chuti, navíc tuhé a houževnaté, že by mohl nějak okouzlit jazýčky zhýčkaných dvořanů. Na nejvznešenějších stolech fungoval spíše jako dekorace. My, ovšem dnes vnímáme páva jako atrakci v zoo nebo v zámeckém parku, aniž bychom si jej museli dávat k obědu. Zaplať Pánbůh, že netrpíme hladomorem ani nabubřelostí a nemusíme konzumovat zrovna krásné pávy, kteří mají celkem ošklivý křik a ani jako jídlo vůbec za nic nestojí.  

 

Hezký víkend a hlavně "nejezte, nepijte a když to půjde - ani nežijte blbě!"

Komentář můžete vkládat, pokud jste oveřený hodnotitel.

Komentáře
Momentálně nejsou k dispozici žádné příspěvky
  
U jídelního stolu je jediné místo, kde se první hodinu nikdy nenudíte.
Anthelme Brillat-Savarin
Top
English