VYHLEDEJTE A HODNOŤTE

Pavel Maurer píše

 
Glosa: Pivo 0,47
2016-12-04, Text: Pavel Maurer

Vážení gastronauti,

"Vláda, která v naší zemi zdraží pivo - tak padne!" …všichni jste určitě už někdy tuhle hlášku slyšeli! Jenže ono se to již dávno stalo! Všichni pivaři moc dobře ví, jak to s cenami doopravdy je. Jaké nejrůznější triky již byly na naše pivní spotřebitele nastraženy. Jak se nenápadně zdražuje i v zemi, která má ve spotřebě piva jediné světové prvenství ze všech možných jiných disciplín. Ve spotřebě totiž - se svými více než 140 litry piva na hlavu ročně - jednoznačně vládneme už mnoho let celé naší planetě.

 

Avšak odměna pivařům je - pomalé a nenápadné zvyšování cen. Dokonce i některé sklenice jsou najednou menší než klasický půllitr. Já se s vámi chci podělit o nápis křídou na tabuli v jedné významné hospodě na Malé Straně v Praze. Nevěřil jsem vlastním očím, když čtu na tabuli, že 0,47 litrů piva stojí 39 korun (stejně jako obvyklý půllitr) a pak 0,27 (tedy malé pivo zvané třetinka) je za 29 korun. Co je to, proboha, za míru?: 0,47? To mi zůstává rozum stát. Už nepiji půllitr piva, ale nula-celá-čtyřicet-sedmičku, tedy o 3 centilitry méně čepovaného piva než obvykle. Proč? Jeden důvod prý je, že se vyskytli nějací práskači, kteří udávají hospodské, že čepují pod míru. A jde vůbec udělat dobré pivo s pěnou úplně přesně na míru? Je to trik, jak obrat zákazníka a nebo je to obrana hospodských, kteří čepují správně, profesionálně a nechtějí se dostat do problémů s udavači? Budeme se v naší zemi žalovat kvůli pivu? Tradiční způsob v anglossaských státech je vrchovatá sklenice piva úplně bez pěny. Míra je přesná. Jenže to nám u nás doma nechutná. Takže kde je pravda? Mám si dát dobře načepované pivo s krásnou plnou pěnou, ovšem pouze 47 centilitrů - tedy klasický půllitr asi centimetr pod rysku? Nebo mám trvat na přesné míře? A spokojit se s chutí na třikrát nacmrndaného moku?

 

Zdá se, že každý si nakonec trochu lízne. Výčepní na tom centimetříku pod míru - určitě neprodělá. A když napíše na tabuli, že nečepuje pullitry, ale jen 0,47 - tak se cítí bezpečně před případnou šťárou z obchodní inspekce. No a co my?, milovníci našeho skvělého piva? My sice dostaneme svoji oblíbenou lahodnou, krémovou pěnu - ale pivo - bude malinko pod míru. Nebo snad chceme raději unavenou pěnu či žádnou - ovšem přesně na rysku - jak to mají rádi ve Velké Británii nebo v Americe? Vždyť dobrá pěna - to je přece také pivo! Já se obávám, že pokud začneme kopírovat svět i v oblasti pivní kultury, tak brzy ztratíme i to jediné světové prvenství, co nám ještě zbývá...

 

Hezký víkend - a prosím vás - "nejezte, nepijte a když to půjde - ani nežijte blbě!"

Komentář můžete vkládat, pokud jste oveřený hodnotitel.

Komentáře
Momentálně nejsou k dispozici žádné příspěvky
  
Kdo chce dobře jíst, nesmí urazit kuchaře.
Čínské přísloví
Top
English