VYHLEDEJTE A HODNOŤTE

Pavel Maurer píše

 
Glosa: Plevel
2014-06-29, Text: Pavel Maurer

Vážení gastronauti,

po dlouhém odkládání jsem před týdnem konečně poklekl na kolena u svého malého záhonu a začal úporně bojovat s plevelem. Věřte nevěřte, ale trvalo mi skoro hodinu než jsem téměř stoprocentně vyplel malý záhoneček o rozměru 2 metry čtvereční. Nemám na něm zaseto zas až tak nic zvláštního - trochu rukoly, pažitku, mangold, petrželku, zelenou a fialovou bazalku. Co se ovšem týče všudepřítommých plevelů - jejich jména neznám, ale napočítal jsem sice méně rozmanitosti ve druzích, zato více v kvantitě. Plevel se rozrostl kolem mé milované zeleninky prakticky všude - a pochopitelně s nebývalou vitalitou.

 

A tak jsem ve skutečnosti i obrazně "zalehl na matrace" (jak říkají mafiáni od Maria Puza)  a dal se do boje s nepřítelem. Snažil jsem se trhat nežádoucí rostlinky i s kořeny, ovšem to je pochopitelně mnohem složitější, než když chcete vytáhnout z půdy třeba salát. Čím snadněji se plevel uchytává na nežádoucích místech, tím hůř se jej daří vykořenit. Všechno je jakoby naopak: Ta dobrá zelenina, je choulostivá, potřebuje neustále opečovávat, zalévat a chránit, zatímco - plevel - z mého pohledu napadeného Mičurina - je zosobněné zlo nemilosrdně vraždící mé krásné, téměř zralé kedlubny. Je to jako v životě. Zlo kvete, daří se mu proklouznout, zatímco dobré věci to mají těžké a jsou snadno zranitelné.

 

I ti slimáci, mšice a všelijací další cizopasníci a škůdci, se na své pouti po mém záhonku vyhýbají plevelu jako čert kříži! Jejich vnitřní navigace je neomylně směruje tak, aby se doplazili k salátu, rajčeti či okurce. Jakoby neměli kolem sebe dostatek pýru, všelijakých lodyh a zbytečné trávy…

 

Proč někdo nevymyslí geneticky modifikovaného plže, který se v záhonu hladově požene pouze za plevelem a mrkev či řepu zanechá bez povšimnutí? Důvěrně vám musím sdělit, že mi vadí modifikovaná zelenina nebo vyšlechtěná jablka, vadí mi všechno, co je proti přírodě - ale v tomto případě bych udělal výjimku. A navíc - takového vynálezce bych směle navrhl na Nobelovou cenu!

 

Krásný víkend - a prosím vás - "nejezte, nepijte ani nežijte blbě!"

 

Pavel Maurer, grand-restaurant.cz

Komentář můžete vkládat, pokud jste oveřený hodnotitel.

Komentáře
Momentálně nejsou k dispozici žádné příspěvky
  
Divné je, když si dáte kapra namodro a dostanete po něm žloutenku.
Vlasta Burian
Top
English