VYHLEDEJTE A HODNOŤTE

Pavel Maurer píše

 
Glosa: Plýtvání
2015-07-26, Text: Pavel Maurer

Vážení gastronauti,

včera jsem připravoval svému dítěti k snídani broskev. Byla na dvou místech malinko otlačená, jak už to u broskví často bývá. Šťavnatá dužina v těch místech již neměla svou původní bílou barvu a tam, kde bylo ovoce tak říkajíc trochu "cinklé" - tak tam byla zbarvená spíše dohněda a ovoce tu bylo nepatrně měkčí. Úplně automaticky a bezmyšlenkovitě jsem tyto v úvozovkách "postižené" části z broskve odkrojil a ostatní - opticky přijatelné - jsem naporcoval na talíř. Aby můj syn neviděl žádné hnědé otlačeniny. Nejspíš by se nad nimi ošklíbal, že je to asi zkažené nebo co?

 

A stejně automaticky, jako jsem ty nehezké a otlačené části odřízl synovi, stejně tak bezmyšlenkovitě jsem si je sám sobě dál do pusy - a s chutí snědl. Vím totiž, že jsou v pořádku a že mají šťávu, vitamíny a všechno ostatní, co mají i - esteticky krásnější části ovoce. Jenom prostě vypadají na pohled, že jsou zkažené. Nejsou.

 

Vzpomněl jsem si na svého tchána, který v podstatě nikdy nic nevyhodí. Z citrónu vždy vyškrábe veškerou dužinu, s chutí okusuje klouby z kuřecích kostí, nevadí mu kližka, tlusté maso, červivá třešnička. Na jeho talíři jsem nikdy neviděl zbytek jakéhokoli jídla. Jeho apetit je nezměrný. Tchán sice váží 130 kilo, ale jeho kondici - ve věku 85 let - by mu mohl leckdo závidět. 

 

Já samozřejmě netvrdím, že sníst všechno - je návod na zdravý život. Já jen připomínám, že občas házíme do popelnice potraviny, které jsou vlastně úplně v pořádku. Jen si to musíme nějak jinak srovnat v hlavě. Není to totiž - řečeno slovy básníka Jana Skácela - "Chyba broskví", ale většinou - chyba našich předsudků…

 

Krásný víkend - a prosím vás - "nejezte a nepijte blbě a ani blbě neplýtvejte!"

Komentář můžete vkládat, pokud jste oveřený hodnotitel.

Komentáře
Momentálně nejsou k dispozici žádné příspěvky
  
U jídelního stolu je jediné místo, kde se první hodinu nikdy nenudíte.
Anthelme Brillat-Savarin
Top
English