VYHLEDEJTE A HODNOŤTE

Pavel Maurer píše

 
Glosa: Popelnice Evropy
2017-03-04, Text: Pavel Maurer

Vážení gastronauti,

o tom, že země Východního bloku jsou "popelnicí" Evropy, o tom jste už určitě někdy slyšeli. Nedávno se dokonce semkli i premiéři Višegradské čtyřky, aby uhráli pár kladných politických bodíků na tom, že budeme jíst zdravěji. Pěstí hrozíme Evropskému společenství! Už nechceme dovážet ze Západu ošizené konzervy, kakao bez kakaa a sýr bez mléka a džusy bez ovoce. 

 

Podle posledních výzkumů a kvalitativních kontrol, je docela prokazatelné, že mnohé potraviny mezinárodních značek chutnají jinak v Berlíně než v Brně či Bratislavě. Navíc - mají i jiné surovinové složení a ingredience - a to samozřejmě - v náš neprospěch! Zápaďáci si - obrazně řečeno - debužírují na pravém kaviáru a kvalitním telecím stejku, zatímco my tiše ohlodáváme drůbeží separáty.

 

Minulý týden jsem poslouchal mnohé odborné i politické debaty a víte co mne zaujalo? Nejvíce používanými příklady ošizených potravin byly: margarín rama s nižším obsahem tuku,  luncheonmeat bez masa a nekvalitně slazená pepsi. Já tedy nevím, jak to nakonec v Bruselu s naší gastronomickou diskriminací dopadne, ale řekl bych, že když si - pro jistotu - všichni odpustíme na příštích pět let třeba zrovna tyhle nejvíce zmiňované potraviny, vůbec nikdo z nás neumře hladem, ani na nedostatek vitamínů!

 

V přeplněných regálech potravinových supermarketů se povaluje spousta nekvalitních zahraničních, ale i domácích výrobků, ale také se tam, při troše přemýšlení, dá koupit mnoho produktů kvalitních, výživných a chutných. Je to jen na nás, jestli budeme věnovat výběru oblíbených potravin alespoň desetinu času, který věnujeme koupi nové košile, lyží nebo mobilního telefonu. Přitom - jídlo a pití je něco, co si každý den vkládáme do pusy. A no tom přece záleží ze všeho nejvíc!

 

Hezký víkend a hlavně "nejezte, nepijte a když to půjde - ani nežijte blbě!"

Komentář můžete vkládat, pokud jste oveřený hodnotitel.

Komentáře
Momentálně nejsou k dispozici žádné příspěvky
 



 
Divné je, když si dáte kapra namodro a dostanete po něm žloutenku.
Vlasta Burian
Top
English