VYHLEDEJTE A HODNOŤTE

Pavel Maurer píše

 
Glosa: Povinné údaje
2016-12-17, Text: Pavel Maurer

Vážení gastronauti,

tento týden vstoupilo v platnost povinné uvádění údajů o výživových hodnotách na obalu potravin. Zákazníci se tak budou moci při nákupu rozhodovat například podle množství tuků, soli nebo cukru.

 

Až doposud bylo zveřejňování těchto hodnot dobrovolné, nyní však musí většina výrobců povinně definovat sedm údajů: energetickou hodnotu, tuky a z nich nasycené mastné kyseliny, sacharidy a z nich cukry, bílkoviny a sůl. Údaje musí být viditelně uvedeny na obalu v tabulce, v případě nedostatku místa v řadě za sebou.

 

Pokud výrobce chce, může z vlastní vůle napsat svým spotřebitelům i další informace, třeba obsah škrobu, vlákniny, vitamínů a minerálních látek.

 

Pro některé potraviny však tato povinnost neplatí, výjimka se vztahuje např. na nebalené potraviny, pekařské výrobky, pultový prodej krájených masných výrobků, v obchodě nakrájené a zabalené sýry, pokrmy ve stravovacích zařízeních, potraviny s malým obalem, nezpracované potraviny (např. čerstvé maso, ovoce a zelenina), čaj, kávu, byliny a koření, sůl nebo žvýkačky. Je tu ještě spousta dalších výjimek (jak to máme v naší zemi rádi), ale mě na tom všem hlavně zajímá, jestli ty nápisy budou viditelné?

 

Ne, že bych chtěl v prodejně potravin trávit tolik času jako ve veřejné čítárně časopisů, a to ještě s lupou v ruce, ale mě by na obalech také zajímalo, kdyby tam výrobce na férovku přiznal obsah pesticidů, procento zbytečné chemie a také kolik stovek kilometrů musel produkt urazit, než se dostal do mého nákupního košíku…Je to šílené, že? Ale věřte, že i na tomhle hodně záleží! Snad se alespoň naše děti dožijí doby, kdy na obalech nebude napsáno vůbec nic. Jenom třeba: máslo, jogurt, salám. A my budeme bezmezně důvěřovat potravinářskému průmyslu, že do nás necpe - obarvené, zmutované a přesolené - jedy, ale dobré jídlo, jehož kvalitu nemusíme lustrovat ze všech stran. Třeba si nakonec - jednou - budeme všichni věřit, a pochopíme, že jíst špatné jídlo, je to nejhorší co můžeme pro svůj život udělat!

 

Hezký advent - a prosím vás - "nejezte, nepijte a když to půjde - ani nežijte blbě!"

Komentář můžete vkládat, pokud jste oveřený hodnotitel.

Komentáře
Momentálně nejsou k dispozici žádné příspěvky
 



 
Divné je, když si dáte kapra namodro a dostanete po něm žloutenku.
Vlasta Burian
Top
English