VYHLEDEJTE A HODNOŤTE

Pavel Maurer píše

 
Glosa: Předsevzetí
2018-01-01, Text: Pavel Maurer

Vážení gastronauti,

 

na mnohé z nás v tento den padá obvyklá slabost - totiž učinit několik novoročních předsevzetí, která pak během roku nenápadně opouštíme. Slibujeme sobě i svým blízkým, že nebudeme tolik jíst, kouřit, nebudeme nevrlí doma ani na své kolegy v práci, omezíme konzumaci alkoholu, více se budeme věnovat dětem, vnoučatům a nebo rodičům a vyslovujeme spoustu dalších, nadpřirozených přání.
Já bych se držel trochu při zemi: Jíst víc než je třeba - určitě budeme! Dokonce se často budeme přejídat, což máme v naší zemi statisticky potvrzeno. Asi se nám každému nepodaří ujít denně alespoň 3 kilometry pěšky, a pokud máme rádi pivečko a víno, myslím, že v tomto případě bude omezování našich choutek také dosti obtížné. Proč se taky máme pořád omezovat, že?…vždyť náš život je často tak komplikovaný, náročný, hektický - tak proč bychom alespoň trošku neodpustili přebytečnou páru a malinko nezhřešili spolu se svou lednicí nebo na večírku s přáteli?
Předkládám vám tedy dnes návrh, který vás nebude stát tolik osobního sebezapření a navíc napomůže nejen nám, ale tak říkajíc všem a všemu: Začněme prostě jen trochu šetřit: Pojďme se více rozmýšlet, jestli koupíme patnáct nebo pětadvacet deka salámu, jestli použijeme jednu nákupní tašku nebo tucet zbytečných jednorázových pytlíků? Pojďme vylévat zbylý čaj v konvici raději do květináče namísto do výlevky, pojďme si čistit zuby bez tekoucího proudu zbytečné vody do umyvadla. A taky si občas v restauraci objednejme jedno jídlo a jeden předkrm, o něž se podělíme se svým spolustolovníkem. Uděláme sice menší tržbu hospodskému, ale ušetříme nejen svou kapsu, ale také se nepřecpeme přes míru a nezanecháme nedojedené zbytky na talíři. Pojďme si říci, že to zvíře neumřelo zbytečně, když dojíme všechno maso a že brambory vyrostly pro naši pusu a ne proto, abychom je převařili, přesolili a vyhodili. Nechci tady “kázat vodu a sám pít víno”, ale myslím, že při těch předsevzetích musíme myslet na naši budoucnost a taky, co si počnou naši potomci. Oni nás totiž sledují, a bohužel, většinou i kopírují vzorce našich zlozvyků… a tak by bylo skvělé, kdybychom je trochu pozitivně inspirovali, ať se k naší planetě chovají ohleduplněji než to posledních sto let děláme my…

 

Hezký Nový rok a hlavně "nejezte, nepijte a když to půjde - ani nežijte blbě!"

 

Komentář můžete vkládat, pokud jste oveřený hodnotitel.

Komentáře
Momentálně nejsou k dispozici žádné příspěvky
  
K vašemu restaurantu vede labyrint. Jakmile objevíte správnou cestu – obvykle nehledáte další.
Anonym
Top
English