VYHLEDEJTE A HODNOŤTE

Pavel Maurer píše

 
Glosa: Přežírání
2016-12-26, Text: Pavel Maurer

Vážení gastronauti,

vždy, když je nám dobře a chceme něco oslavit, tak hodně jíme a pijeme. Myslím, že i pračlověk, když ohlodával mamutí kost, cítil se v sedmém nebi!  Cpal se - co se do něj vešlo, protože mu to chutnalo a také proto, že moc dobře věděl, že dalšího mamuta uloví třeba až příští rok a nebo už vůbec nikdy.

 

V posledních pár dnech jsem navštívil několik - "firemních i soukromých vánočních večírků" - a často jsem se přistihl, že myslím na pravěké knihy Eduarda Štrocha a geniální obrázky Zdeňka Buriana. Myslel jsem na to, jak se asi stravoval v dobách svátečních Homo Sapiens, tedy člověk rozumný, jak jedl Kromaňonec či neomalený Neandertálec. Myslel jsem také na to, že vánoční doba by měla být dobou hojnosti, ale i dobou lehkého půstu! Měla by v ní vládnout pokora, láska, ale i ohleduplnost vůči ostatním, odříkání i hledání duševní a tělesné čistoty. Nic takového jsem ovšem na vánočních večírcích ani s největší dobrou vůli nezaznamenal.

 

Spíše se před mýma očima odehrával film ve 3D plný pití, jídla a nezřízeného jásání. Ona každá doba má odlišné mravní vzorce. Třeba v antice bylo přejídání pokládáno za projev barbarství a nízké kultury. Petronius například zmiňuje zbohatlíka, který se snaží napodobit v mnoha směrech kultivované chování římských elit, ale nekulturnost jeho a jeho přátel prozrazuje právě - nezřízená žravost. Ideálem elit byla vybraná a rafinovaná strava, a to v přiměřeném množství.

 

Naopak barbarský kulturní vzorec – to byl muž, který dokázal při hostině zkonzumovat obrovské množství jídla a vypít k tomu kvanta piva či vína. Ten byl hoden obdivu – silák a předpokládaný vynikající bojovník!

 

A kam se chceme zařadit my, lidé XXI. století? Máme spoustu možností jak se přežírat ve jménu vánoc nebo čehokoli jiného. Ale můžeme také jemně degustovat, ochutnávat a co víc -  případně se o některé přebytky rozdělit s potřebnými. To bych považoval za úplný vrchol naší kulinární kultury. Mamutů už jsme přece snědli dost - v dobách dávno minulých…!

 

Tak dobrou chuť, hezké vánoce - a prosím vás, nejezte, nepijte a pokud možno - ani nežijte blbě!

Komentář můžete vkládat, pokud jste oveřený hodnotitel.

Komentáře
Momentálně nejsou k dispozici žádné příspěvky
  
U jídelního stolu je jediné místo, kde se první hodinu nikdy nenudíte.
Anthelme Brillat-Savarin
Top
English