VYHLEDEJTE A HODNOŤTE

Pavel Maurer píše

 
Glosa: Příroda je restaurace
2015-11-29, Text: Pavel Maurer

Příroda je restaurace

Vážení gastronauti,

nezapomenutelný režisér, spisovatel a herec a mistr vtipných bonmotů - Woody Allen - v jednom svém filmu uvádí, že "příroda je vlastně jedna velká restaurace!" 

 

Pojďme si tuhle hlášku převést do života. Všude kolem nás je skutečně nesmírná  - rajská zahrada. My jsme si jenom přestali mnoha plodin kolem sebe všímat a vážit. Už je neumíme ani přirozeně používat. Zvláště my, co žijeme ve městech, máme zcela pomatený zvyk, že si musíme všechno koupit pouze v supermarketech. Pěkně - desinfekčně zabalené, umyté, a popsané čárovým kódem. Úplně jsme zapomněli, že třeba ty ošklivé žahavé kopřivy, co rostou na smetištích a skládkách celého světa, tak že jsou výbornou přísadou do míchaných zeleninových salátů, že dávají šmrnc karbanátkům nebo sekané a že z nich je velmi zdravý a krev čistící čaj. V zanedbaných místech pak slepě míjíme velké keře černého bezu. Pamatuji si, že moje babička vždy trhala žluté květy bezu, trochu je ošplouchla v rozmíchaném vajíčku se strouhankou a usmažila nám rychlé vegetariánské řízky. Když pak - bez - začal rodit černofialové bobule, dělala se bezová šťáva, džem nebo zavařenina. Úžasná dobrota a navíc velmi zdravá. Ne nadarmo se říká: "Před heřmánkem smekni, před bezem klekni!"

 

Na každé louce rostou sedmikrásky - skvělá příloha salátů. I v nejluxusnějších restauracích vám občas kreativní kuchař přizdobí jídlo touto květinkou nebo třeba řebříčkem, nenáročnou bylinou, kterou najdete ve výmolech u cesty, či na osamělých mezích. Zlepšuje trávení, je desinfekční, pozitivně působí na krevní oběh - a je zcela zdarma. 

 

Určitě si říkáte, zdali tyhle "smetištní či silniční rostliny", co tu prosazuji, tak jestli nejsou příliš kontaminovány svým prostředím. Myslím, že na tom nejsou o nic hůř než mnoho jiných zemědělských plodin. Dokonce bych si troufl věřit, že jejich výskyt na zanedbaných místech a rumištích tyto nenáročné, divoce rostoucí plodiny ještě více posiluje! Musí přece bojovat o svůj život bez hnojení, šlechtění a přílišné péče člověka. Proto jim tolik věřím. Kopřivy, sedmikrásky a mnoho dalších mohou být osvěžujícím a zdravým doplňkem do naší kuchaně. A nemusíte za ně platit. Stačí se jen dívat pozorně kolem sebe i těchto pošmourných zimních měsících.

 

Krásný víkend - a prosím vás - "nejezte, nepijte a když to půjde - ani nežijte blbě!"

 

Váš Pavel Maurer

Komentář můžete vkládat, pokud jste oveřený hodnotitel.

Komentáře
Momentálně nejsou k dispozici žádné příspěvky
  
K vašemu restaurantu vede labyrint. Jakmile objevíte správnou cestu – obvykle nehledáte další.
Anonym
Top
English