VYHLEDEJTE A HODNOŤTE

Pavel Maurer píše

 
Glosa: Příprava jídla
2015-06-14, Text: Pavel Maurer

Vážení gastronauti,

určitě si všichni velmi dobře vybavujete záběry z přírodopisných filmů, jak lev ukořistí antilopu a pak s celou svoji smečkou trhá kusy jejího masa a spokojeně přežvykuje. Určitě si vzpomínáte na záběry, kdy velká ryba spolkne ve vteřině malou rybu a klidně si plave dál. Vy, co máte pejsky, tak víte moc dobře, že když jim hodíte obzvláště chutný kousek salámku, zhltnou jej většinou tak rychle, že skoro ani nepolykají. Jen mají ten vyjevený výraz v očích a tváří se, že to byl takový fofr, co jim laskomina přistála v puse, že to možná ani nebyla pravda. A tak na vás slintají, že by si tu rychlou svačinku moc rádi ještě jednou zopakovali.

 

Říká se, že člověk je jediný tvor na naší planetě, který věnuje přípravě svého jídla a pití nejvíce času a pak to vše zkonzumuje skoro stejně rychle jako svoji kořist hltají zvířata. Jenže zvířata, oproti člověku, se s přípravou svých pokrmů většinou vůbec nezdržují...

 

Jsou sice výjimky, jako třeba pavouci, kteří si svoje ukořistěné mouchy a mšice nechávají přece jen nějaký čas uležet, než je zkonzumují. Také hadi svá sousta uvnitř těla pomalu tráví. Ale asi se shodneme, že zvířata rozhodně nevaří, neomývají, nepečou ani nesmaží ani nezavařují. Prostě mají hlad, loví a pak to zchramstnou svoji kořist jako malinu!

 

Člověk je svým způsobem komický a z hlediska přírody asi i trochu směšný, že věnuje tolik času přípravě jídla. Zaléváme zeleninu, krmíme prasata, pak další měsíce i roky necháváme maso dozrát nebo sušit, udíme jej. Zeleninu konzervujeme, marinujeme, nasolujeme, víno či koňak necháváme dozrávat celá desetiletí v sudech a pak je vypijeme bez problémů za malou chviličku!

 

Představuji si, že když naši pra-předkové spadli konečně ze stromů na zem a pokusili se vzpřímit svou chůzi do pozice Hommo Erectus, určitě jim úprava jídla byla úplně fuk. Je docela možné, že kdyby tušili, kolik nám to dnes dá práce a času - vyprodukovat poměrně nekvalitní a nedobré jídlo, tak by si raději na ty stromy zase vlezli zpátky!

 

Krásný víkend - a prosím vás - "nejezte, nepijte a když to půjde, ani nežijte blbě!"

Komentář můžete vkládat, pokud jste oveřený hodnotitel.

Komentáře
Momentálně nejsou k dispozici žádné příspěvky
  
K vašemu restaurantu vede labyrint. Jakmile objevíte správnou cestu – obvykle nehledáte další.
Anonym
Top
English