VYHLEDEJTE A HODNOŤTE

Pavel Maurer píše

 
Glosa: Půst
2018-03-30, Text: Pavel Maurer

Vážení gastronauti,

 

dnes je Velký pátek a tak si budeme vyprávět o - hladu. Přestože, v tomto popoledním čase, už více než 5 let píšu a mluvím hlavně o jídle a pití, tak dnes bych si dal trochu - půst. Klepou nám totiž na dveře svátky velikonoční a tak je určitě na místě si připomenout tradice, jež se týkají naší střídmosti a sebekontroly. Půst není jenom náboženskou záležitostí, ale určitě patří do konceptu správného stravování a promyšlené životosprávy.


Třeba v islámu je nařízen půst během měsíce ramadánu, v němž začal být proroku Muhammadovi zjevován Korán. Půst je držen od svítání do západu slunce, během dne je možno pít jen čistou vodu, po setmění pak jíst potraviny povolené islámem. Kromě jídla se půst v měsíci ramadánu týká také kouření a sexu. Ve východním křesťanství - neboli pravoslaví, je půst vnímán jako požívání "suché stravy" a je přísnější než v katolickém prostředí.
No a například v judaismu mají postní dny obrovský význam. Jsou neodmyslitelně spojeny s duševní očistou, sebezpytováním a studiem a jsou zároveň obdobou oběti, neboť namísto obětovaného zvířete a jeho masa a tuku, člověk „spaluje“ (neboli obětuje) „své vlastní maso a svůj tuk“.


V biologii a medicíně je půst příkladem příznivého působení mírné zátěže na organismus. Tzv. restrikce kalorií, tedy omezení přílišného příjmu potravy, podle posledních výzkumů, prodlužuje život, chrání proti rakovině, civilizačním chorobám i demenci. Absolvování dvou až čtyřdenního půstu vyvolá v těle proces regenerace bílých krvinek. Existující krvinky jsou nejprve hladovějícím organismem recyklovány a po obnovení přísunu potravy začne tvorba nových bílých krvinek z kmenových buněk. Postění je spojováno s tím, že zpomalujme procesy našeho stárnutí, růstu nádorů a dalších chorob. Je však třeba mít na zřeteli, že v období úplného půstu má člověk zhoršenou schopnost bránit se infekci, zhojení poranění, sníženou plodnost a musí zvládnout další zdravotní rizika. I pro zdravého člověka proto lékaři nedoporučují držet úplný půst déle než tři dny.


No a na dnes - tedy na Na Velký pátek se vážou i některé pověry. V lidových bájích je tento den spojován s magickými silami. Otevírají se hory, aby vydaly své poklady; v tento den by se nemělo nic půjčovat, protože půjčená věc by mohla být očarována; nesmí se hýbat se zemí (tedy rýt, kopat, okopávat), ani prát prádlo, protože by bylo namáčeno do Kristovy krve.
V křesťanském kalendáři je Velký pátek připomínkou utrpení a smrti Ježíše Krista na kříži. Pokud jste někdo letos držel klasických 40 dnů půstu, tedy zásadní nebo i malou redukci jídla - gratuluji! Určitě vám to neublížilo a pravděpodobně jste pro své tělo udělali příjemnou očistu. Ta není, v naší předimenzované době, určitě nikdy na škodu i mimo Velikonoce!

 

Hezký pátek a hlavně "nejezte, nepijte a když to půjde - ani nežijte blbě!"
 

Komentář můžete vkládat, pokud jste oveřený hodnotitel.

Komentáře
Momentálně nejsou k dispozici žádné příspěvky
  
K vašemu restaurantu vede labyrint. Jakmile objevíte správnou cestu – obvykle nehledáte další.
Anonym
Top
English