VYHLEDEJTE A HODNOŤTE

Pavel Maurer píše

 
Glosa: Rabínova kapsa
2014-12-28, Text: Pavel Maurer

Vážení gastronauti,

v době svátků vánočních se nám občas podaří zajít do míst, kam se celý rok nemáme čas podívat. Každé město má svoje náměstí, vánoční trhy či romantická zákoutí. V Olomouci se přátelé potkávají před místním Orlojem a radnicí, v New York City se v této době koncentrují lidé na Time Square a nebo si chodí zabruslit doprostřed města na malé kluziště pod slavným Rockefeller centrem. V Barceloně zase žije naplno promenáda kolem moře a v Plzni se prodírají davy mezi desítkami stánků na náměstí Republiky.

 

Praha přímo hýří takovými kouzelnými místy, kam vánoční návštěvníci rádi zavítají. Na Štědrý den se potkávají příznivci Malé Strany pod obloukem Karlova mostu u Čertovky, aby si připili ředěným svařákem. Mladí se líbají u stokrát přemalované "Zdi Johna Lennona" a sportovněji založení vyběhnou až na Petřín, aby se jim město mohlo ukázat jako na dlani. 

 

Pamatuji si, že jsme jako chudí studenti chodili na pivo do tzv. "Staroměstského Bermudského trojúhelníku". Navštěvovali jsme tři nejbližší hospody kolem Celetné ulice, které dnes již mají jiná jména a hlavně astronomicky rozdílné ceny! Taky si dost přesně vybavuji, že, když jsem dostal měsíční stipendium - asi 350 Korun Československých, chodili jsme s kamarády do restaurace Golem v židovské Maislově ulici. Vždy jsme si dali 1x za rok - o vánocích - stejnou specialitu podniku – Rabínovu kapsu. Tehdy to byl vrchol našich gastronomických představ a byly jsme ochotni obětovat asi polovinu stípka, takže ta druhá zbyla na pivo. Při průměrné ceně 2 koruny za půllitr to pořád ještě nebylo špatné.

 

O těchto svátcích jsem zase oprášil pár starých vzpomínek na Starém Městě. A věřte, že zázraky se dějí - i - o vánocích. Mezi předraženými turisticky vyladěnými atrakcemi, kde pivo i jídlo stojí 50x víc než před čtvrt stoletím, jsem našel dva fungující podniky, které si zachovaly rozumnou kvalitu i cenu. Asi mne osvítila nějaká vánoční hvězda štěstí, ale jsou tady stále a stačí si jen dát pozor a mít oči otevřené. Jste jen pár kroků od Staromáku, pivo má říz, matesy i utopenci jsou řádně uleželé a atmosféra vás na chvíli vrátí do dob dávno minulých!

 

Krásné vánoce - a prosím vás - "nejezte, nepijte a když to půjde - ani nežijte blbě!"

Komentář můžete vkládat, pokud jste oveřený hodnotitel.

Komentáře
Momentálně nejsou k dispozici žádné příspěvky
  
Divné je, když si dáte kapra namodro a dostanete po něm žloutenku.
Vlasta Burian
Top
English