VYHLEDEJTE A HODNOŤTE

Pavel Maurer píše

 
Glosa: Řecko
2015-02-28, Text: Pavel Maurer

Vážení gastronauti,

ze všech médií se dozvídám, že moje oblíbené Řecko nemůže splácet své dluhy. Jeho státní deficit se počítá na stovky miliard Euro a země je prý na pokraji bankrotu. Nedá mi to, abych nemyslel na úžasnou řeckou kuchyni. Kdo tam z vás aspoň jednou v životě byl na dovolené, tak přece nikdy nemůže, stejně jako já, zapomenout jak chutná typický řecký salát, jak osvěžující jsou tzatziky, jak voní souvlaki či musaka.

 

Řekové si rádi užívají život. A jejich jídlo a pití jsou jedním z projevů tohoto užívání. Dokáží u při hostině trávit celé hodiny. Řecká kuchyně patří k nejlepším na světě a celá řada místních jídel se stala dobře známými i v zahraničí. Řekové jedí oproti nám velmi zdravě. Potrpí si na čerstvé ingredience, tradiční přísadou je například olivový olej, který je obsažen téměř v každém jídle. Dále rajčata, papriky, lilky, cukety, cibule, brambory, zelené fazole a spousta koření a bylinek. Když si u nás v sámošce kupuji tučný jogurt řeckého typu, věřím, že snad tuto strádající zemi trochu podpořím. Dám si na něj med a ořechy, jak je v Řecku zvykem a je to neskutečný dezert!

 

Plavil jsem se několikrát kolem mnoha řeckých ostrovů na malé lodi. Téměř nikdy po nás nechtěli, abychom v přístavu platili za kotvení. Vždy měli jen jednu podmínku - celá posádka se musí najíst v místní přístavní hospůdce. To jsme samozřejmě s radostí udělali. Ryby, zelenina, ovčí sýry, ovoce, domácí víno. Vše prosté, jednoduše připravené, nesmírně chutné. Nikdy tam nebyl tem typický evropský "business model", že člověk z lodi, musí zaplatit za přístav, někdy i za použití sprch či toalet a pak ještě za jídlo.

 

Tohle měli Řekové oproti svým středomořským sousedům tedy vždy absolutně "na háku". Možná právě pro svou širokou duši a nezlomné chutě si spíše užívat života, tak proto možná přišli tak rychle na buben! Je to vidět i v restauraci při placení. Nikdy nepospíchají, nečíhají na vaši peněženku, netlačí na vás, že už musí zavírat, protože jsou unaveni. Jako kalkulační podklad jim většinou slouží jen spočítat použité talířky na stole a nakonec vám vždy přinesou kořaličku na svůj účet a na vše zdraví. 

 

Nedokážu si představit budoucnost Evropy bez kouzelné, chutné a velkorysé řecké kuchyně. To by byla opravdu škoda.

 

Tak na zdraví - a prosím vás - "nejezte, nepijte a když to půjde - ani nežijte blbě!"

Komentář můžete vkládat, pokud jste oveřený hodnotitel.

Komentáře
Momentálně nejsou k dispozici žádné příspěvky
  
Kdo chce dobře jíst, nesmí urazit kuchaře.
Čínské přísloví
Top
English