VYHLEDEJTE A HODNOŤTE

Pavel Maurer píše

 
Glosa: Ryb je málo
2015-12-26, Text: Pavel Maurer

Vážení gastronauti,

ono je to s tím zdravým stravováním někdy trochu složitější než tušíme. Tak například - každý z vás jste už určitě slyšeli, že máme jíst alespoň jednou týdně ryby. Kdo chce být ještě zdravější, tak i dvakrát! Jenomže většina z nás to nedodržuje. Zvláště my suchozemci z vnitrozemí to máme opravdu těžké. Jednak jsou ryby z moře drahé, často si nejsme jisti jejich čerstvostí a ty sladkovodní zase považujeme - mylně - za méněcenné. 

 

A to nás vůbec nikoho určitě ani nenapadlo, že, kdybychom jenom my v Evropě začali dodržovat doporučení lékařů a vyžadovali zhruba dvacet deka ryb týdně, tak se totálně zhroutí celý rybářský průmysl. A následně se ceny ryb vyšplhají do astronomických čísel! 

 

Ryb prostě není tolik, co bychom si přáli! 

 

Je mi líto, že vás těmito informacemi "krmím" zrovna o vánocích, kdy se u nás s rybami roztrhl pytel, ale i moře a oceány mají svoje limity! Podle odborníků je současný rybolov na hranici svých možností. Další rabování moří může prakticky zničit celé rybí a vodní ekosystémy. Již nyní - čas od času problesknou v odborných statích informace, že tuňáci ve Středozemním moři jsou na hranici vyhubení, že některé druhy ryb přestaly existovat a že mnohá mořská dna vypadají po nájezdu tzv. rybích bagrů, jako kdyby tam spadla atomová bomba. 

 

A co tedy máme dělat my, kdo chceme být zdraví, jíst správně a současně nám vadí devastace moře? Nejspíš bychom se měli domluvit se sousedem, že v lichý týden mám rybu já a sudý zase on - aby nebyl takový tlak na prodejce. Nebo, že já si dám rybí tuk, který nikdo nechce a manželka sardinky z konzervy? Je to trochu přitažené za vlasy, ale když si vzpomenu na sledě v bílé marinádě nebo kambalu v tomatové omáčce - to jsou konzervy mého mládí a nikdy na jejich omamnou chuť nezapomenu. Výživná hodnota nejspíš bude nižší, ale pořád je to lepší než kolečko měkkého gothaje, co říkáte?

 

Krásný víkend - a prosím vás - "nejezte, nepijte a když to půjde - ani nežijte blbě!"

Komentář můžete vkládat, pokud jste oveřený hodnotitel.

Komentáře
Momentálně nejsou k dispozici žádné příspěvky
  
Kdo chce dobře jíst, nesmí urazit kuchaře.
Čínské přísloví
Top
English