VYHLEDEJTE A HODNOŤTE

Pavel Maurer píše

 
Glosa: Sáčky na zbytky
2016-02-27, Text: Pavel Maurer

Vážení gastronauti,

ve Francii vstoupil před měsícem v platnost nový zákon, podle kterého musí restaurace podávající více než 180 jídel denně, poskytovat svým zákazníkům - sáčky na odnos zbytků domů. Zákon má za cíl snížit plýtvání potravinami v celé zemi.

 

To se mi líbí a hned sem mi také začaly honit hlavou vzpomínky. Vzpomněl jsem si na svého dědu Františka jak říkal vtip, že jeho kamarád chodil za První republiky do řeznictví poprosit, jestli jim nezbyly nějaké odřezky pro psa…"a nemusíte to ani balit, já to sním hned!" No, tak asi nebylo moc vtipné, ale možná docela dost pravdivé - ze života chudých. Jenže já mám i historku ze života superbohatých. 

 

Když jsem měl tu čest asi před patnácti lety obědvat s tenistkou Martinou Navrátilovou - pamatuji si docela přesně, že si s chutí poloviční vegetariánky dala klasické české šunkafleky. Dělaly se jí boule za ušima, jak jí chutnalo, ale stejně to vše nespořádala a tak zbytek skvělých šunkafleků, co už nemohla z velké porce sníst - si nechala zabalit domů - do takzvaného "doggy bag", jak se říká v angličtině ve významu - "pytlík se zbytky pro psa". Nebyla to rozhodně žádná póza, ještě několikrát jsem s ní podobnou situaci zažil v luxusních restauracích v Americe i třeba ve Švýcarsku. Žena, která vyhrála nejvíc gran slamů na světě, prostě nerada plýtvá. 

 

Já si myslím, že vlastně žádný kulturní člověk si nijak nelibuje v mrhání surovinami a hlavně jídlem. Naskýtá se otázka, jestli je ještě pořád na místě - ta naše česká touha po vrchovatých talířích a současně určitý - ostych - požádat restauraci, aby nám zbytek zabalili s sebou domů? 

 

Zatímco stovky milionů lidí hladoví, téměř polovina veškerých potravin na světě končí nesnězena v odpadcích. Příklad francouzského zákona o sáčcích na - zbytky z restaurace - mi připadá zajímavý nejen proto, že ušetříme, ale také proto, že se nemusíme tak často přejídat - jen proto, aby po nás nic, co jsme si zaplatili - nakonec nezbylo na talíři!

 

Tak hezký víkend - a prosím vás - "nejezte, nepijte a když to půjde - ani nežijte blbě!"

Komentář můžete vkládat, pokud jste oveřený hodnotitel.

Komentáře
Momentálně nejsou k dispozici žádné příspěvky
  
Kdo chce dobře jíst, nesmí urazit kuchaře.
Čínské přísloví
Top
English