VYHLEDEJTE A HODNOŤTE

Pavel Maurer píše

 
Glosa: Scientific American
2017-03-05, Text: Pavel Maurer

Vážení gastronauti,

obezita je prokletím naší doby! Potravinářský průmysl kolem nás vrší pyramidy delikates, šunčiček, klobásek, cizokrajných ryb, skvěle upravených jídel, chuťově vyladěných nápojů a neuvěřitelných cukrářských laskominek. V našem rozmazleném světě stačí jen vztáhnout ruku a všude kolem nás jsou dostupné hory jídla! Zatímco více než polovina naší planety strádá - my máme v úvozovkách "to štěstí", že se můžeme cpát až k prasknutí.

 

Život si ale - stejně - bere svou daň. Zatímco jiní umírají hladem, naše bohatá civilizace trpí nemocemi způsobenými závislostí na nekontrolovaném přejídání.

 

Téměř všichni obézní jedinci říkají, že chtějí jíst méně, ovšem dále pokračují v přejídání, i když vědí, že to pro ně bude mít negativní zdravotní nebo společenské důsledky! Co myslíte? "Riskoval by potkan vlastní smrt jen proto, aby ukojil svou touhu po čokoládě?" Tuhle otázku řeší vědec Paul J. Kenny v časopisu Scientific American. Nedávno ve své laboratoři zjistil, že když umožní potkanům neomezený přístup ke standardní potravě a současně jim otevře dveře do minikavárny plné chutných a vysoce kalorických pamlsků, chovají se stejně jako my - lidé. Okamžitě omezí přísun zdravých položek a pustí se s chutí do dobrůtek z "kavárny". Velmi rychle ztloustnou! Když ovšem vědec potkany při návštěvě "kavárny" varuje nepříjemným elektrickým šokem do nohy, aby se vrátili ke zdravému jídlu - ti hubení uposlechnou, ovšem obézní potkani nedbají a pokračují v pojídání bohatého jídla. Jejich požitkářská touha překonala základní pud sebezáchovy. 

 

Nepřipomíná vám to něco? Ano, někteří z nás dokáží zaplašit chuť na zbytečné laskominy, ovšem - ti, co naučili svoje tělo jíst přespříliš, ti už omezují své chutě velmi ztěžka. Úbytek na váze v jejich mozku totiž spouští negativní nálady a deprese hodně podobné těm, co zažívají lidé dříve závislí na drogách, alkoholu či kouření.

 

Naše západní společnost je prosycena velkým pokušením lákavých produktů všude kolem nás. Takže ukončit přejídání není pro obézní jedince vůbec snadné! Očekáváte ode mne - "poučení z krizového vývoje"? To neumím, ale určitě bych doporučil to, co mi říkával moje babička: "Jez do polosyta a pij do polopita". Pak ti bude dobře!

 

Hezký víkend a hlavně "nejezte, nepijte a když to půjde - ani nežijte blbě!"

Komentář můžete vkládat, pokud jste oveřený hodnotitel.

Komentáře
Momentálně nejsou k dispozici žádné příspěvky
  
Kdo chce dobře jíst, nesmí urazit kuchaře.
Čínské přísloví
Top
English