VYHLEDEJTE A HODNOŤTE

Pavel Maurer píše

 
Glosa: Šéfkuchař na prodej
2015-06-27, Text: Pavel Maurer

Vážení gastronauti,

nedávno jsem se zeptal jednoho našeho slavného šéfkuchaře, jestli jej trochu neponižuje, že má svůj obličej vyfocený na každé druhé marmeládě, kečupu nebo pánvičce? Zajímalo mě, jestli mu to není hloupé, že smrtelně vážně doporučuje kdejaký gril a nebo, že si nechá přilepit svoji tvář na laciné potraviny s pochybnou kvalitou? 

 

A on mi na to smrtelně vážně odpověděl: "Hele, Maurere, dokud mě za to dobře platí, tak ze svý popularity vyždímám - co se dá!"

 

Kdo z nás má vlastně pravdu? Vzpomněl jsem si, jak slavný  "Beatlesák" a multimilionář Ringo Starr se nechal koupit od jednoho japonského výrobce džusů a v reklamním spotu jej pije jako o závod. Vzpomněl jsem si - jak světová modelka Claudia Schiffer vystupuje z německého automobilu průměrné značky a střední kvality a ohromně si jej chválí, a že se bez takového auta snad ani neobejde. Já bych ji typoval, že ve svém normálním životě jezdí v bourácích, které stojí o několik miliónů víc. Je to opravdu těžké někoho soudit. Jeden z nejslavnějších a nejrespektovanějších kuchařů na světě - Ferran Adriá, propůjčil své jméno celkem průměrnému pivu. K tomu ještě mám zrovna před sebou v kuchyni na stole - olivový olej s bazalkou a se smaženým česnekem. Na vinětě oleje je napsáno, že byl vytvořen přímo pod taktovkou tohoto veleuznávaného chefa. Přitom už má určitě dávno vyděláno! Jeho restaurace jsou rezervovány dlouhé měsíce dopředu a abyste k němu mohli přijít jako kuchař na stáž, čekáte celé roky.

 

A tak si říkám, jestli to mají všichni ti bohatí a slavní zapotřebí - ještě si trošku něco málo přivydělat? A nenacházím správnou odpověď. Netuším, jestli nejsou ve finanční krizi, jestli nedostali nabídku, kterou prostě nelze odmítnout a nebo jestli jim to je fuk a spojí se - pro prachy -  třeba i s čertem? Já je soudit určitě nebudu! Jenom vám radím, abyste potraviny i vše ostatní - posuzovali hlavně podle sebe a ne, podle toho, že se pod ně podepíše - kdejaká celebrita!  

 

Krásný víkend - a prosím vás - "nejezte, nepijte a když to půjde, ani nežijte blbě!"

Komentář můžete vkládat, pokud jste oveřený hodnotitel.

Komentáře
Momentálně nejsou k dispozici žádné příspěvky
  
Kdo chce dobře jíst, nesmí urazit kuchaře.
Čínské přísloví
Top
English