VYHLEDEJTE A HODNOŤTE

Pavel Maurer píše

 
Glosa: Silné suroviny
2015-03-21, Text: Pavel Maurer

Vážení gastronauti,

všichni určitě znáte ten pocit, že na vás dýchá někdo, kdo měl k obědu hodně česnekové jídlo a vy si to jeho aroma nedobrovolně užíváte ještě teď. Moc příjemné to není. Zrovna česnek jíme většinou rádi, také víme, že je to skvělá a zdravá surovina - ovšem její síla se projevuje ještě dlouho po  konzumaci. Někdo jej stráví za pár hodin a z jiného člověka čpí česnek celý den! Některé domácí pranostiky tvrdí, že zapít česnek plnotučným mlékem může našemu dechu trochu pomoci. Kdo ví?

 

Ale jsou i jiné příklady neobvykle výrazných plodin. Například moje oblíbená zelenina - červená řepa - může mnohého z nás nečekaně zaskočit. Silná a dobře rostlá řepa obsahuje mnoho pigmentu a může dost zásadně obarvit naši moč. Člověk se nesmí polekat. To je úplně v pořádku. Za středověku se lidé děsili, že kráva dojí červené mléko. Ale ono to způsobilo, že na poli zrovna kvetla třezalka, silná bylina, která ovlivnila barvu kravského mléka stejně jako řepa.

 

Některé studie také dokázaly, že když si dáte pořádný stejk, začnete se vzápětí potit intenzivněji než obvykle. A to do kvantity i kvality vašeho potu. Aroma jede naplno! Vaše tělo prostě maká na tom, aby flákotu kvalitního masa nějak zpracovalo a nedělá si žádné starosti s vaším okolím. Nikdo si tady nehraje na Coco Chanel. Naše tělo prostě odvádí svou nezbytně nutnou práci s masem a potí se víc než je obvyklé.

 

Nikdo z nás přece nemůžeme za svůj metabolismus a když nám něco chutná - tak proč bychom to neměli jíst? Ovšem v rámci společenské existence, bychom měli současně ctít jakási nepsaná pravidla estetiky, etiky a vzájemné ohleduplnosti.

 

A hlavně - nejdůležitější ze všeho je - být připraven na to, co s námi udělá třeba talíř ostrého chilli con carne, pažitková pomazánka, drožďová polévka či hrachová kaše s kysaným zelím...

 

Krásný víkend - a prosím vás - "nejezte, nepijte a když to půjde - ani nežijte blbě!"

Komentář můžete vkládat, pokud jste oveřený hodnotitel.

Komentáře
Momentálně nejsou k dispozici žádné příspěvky
  
Divné je, když si dáte kapra namodro a dostanete po něm žloutenku.
Vlasta Burian
Top
English