VYHLEDEJTE A HODNOŤTE

Pavel Maurer píše

 
Glosa: Školní jídelna snů
2015-08-30, Text: Pavel Maurer

Vážení gastronauti,

tak už máme zase po prázdninách a blíží se nový školní rok! Myslím na naše děti a mládež. Stravují se převážně ve školních jídelnách, menzách nebo v jiných stravovacích zařízeních. 

 

Myslím na to, jestli se alespoň trochu neposunula kvalita jejich budoucího jídelníčku? Možná byly s rodiči na dovolené u moře a poprvé v životě se zakously do čerstvé ryby nebo si přes prázdniny vyzkoušely jak doopravdy chutná dobrá brambora či salát z babiččiny zahrádky. Třeba naše děti zjistily, že není rajče jako rajče a že rybíz utržený přímo z keře - je vždycky lepší než z plastové misky ze supermarketu. 

 

Jsem životní optimista a také snílek, tudíž věřím, že se ještě více rozjedou různé bohulibé profesní organizace, které pomáhají vylepšovat kvalitu školních jídelen. Namátkou projekt "Jídelna snů", kde se jedná o celou metodiku práce s kuchaři i s dětmi. Tedy s oběma účastníky procesu stravování, s tím kdo stojí u hrnce i s tím, kdo hladově čeká u výdejního okénka s talířem. Probíhá též "Škola chutí" - to aby si žáci či studenti mohli vyzkoušet jak má či nemá jídlo chutnat, poznávat suroviny, vědět, co je k čemu dobré. 

 

Dalším projektem je třeba "Skutečně zdravá škola", která již prosadila některé pozitivní změny v praxi. Mají také mnohé návrhy pro na novelizaci Vyhlášky o školním stravování. Mezi desítkami přesně formulovaných požadavků je třeba: snížení množství cukrů, striktní limity na používání polotovarů, zákaz dochucování glutamátem a zvýšení obsahu ovoce a zeleniny. 

 

Já vás nebudu unavovat všemi podrobnostmi, ale jen chci nyní - začátkem školního roku - apelovat na nás na rodiče. Většina podnětů ke zlepšení výživy našich dětí je logická, vychází z nejnovějších vědeckých poznatků, jenže se moc nedodržuje. Všichni dobře víme, že dítě raději sáhne po čokoládové tyčince a zapije ji slazenou malinovkou, která nikdy neviděla ani jednu malinu. Strouhaná mrkvička, švestka, kozí sýr nebo celozrnné pečivo - to už je nabídka, kterou není tak jednoduché prosadit. Záleží nejen na profesních nutričních organizacích a státu, ale také docela dost přímo na nás, co svým ratolestem předvádíme doma a co je učíme jíst a pít!

 

Krásný víkend - a prosím vás - "nejezte, nepijte a když to půjde, ani nežijte blbě!"

Komentář můžete vkládat, pokud jste oveřený hodnotitel.

Komentáře
Momentálně nejsou k dispozici žádné příspěvky
  
Copak jestli je to zdravý, na to lidi kašlou, lidi mají rádi, když je to hlavně dobrý, pak řešej až, jestli je to zdravý…
Zdeněk Pohlreich
Top
English