VYHLEDEJTE A HODNOŤTE

Pavel Maurer píše

 
Glosa: Školní jídelna snů
2015-08-30, Text: Pavel Maurer

Vážení gastronauti,

tak už máme zase po prázdninách a blíží se nový školní rok! Myslím na naše děti a mládež. Stravují se převážně ve školních jídelnách, menzách nebo v jiných stravovacích zařízeních. 

 

Myslím na to, jestli se alespoň trochu neposunula kvalita jejich budoucího jídelníčku? Možná byly s rodiči na dovolené u moře a poprvé v životě se zakously do čerstvé ryby nebo si přes prázdniny vyzkoušely jak doopravdy chutná dobrá brambora či salát z babiččiny zahrádky. Třeba naše děti zjistily, že není rajče jako rajče a že rybíz utržený přímo z keře - je vždycky lepší než z plastové misky ze supermarketu. 

 

Jsem životní optimista a také snílek, tudíž věřím, že se ještě více rozjedou různé bohulibé profesní organizace, které pomáhají vylepšovat kvalitu školních jídelen. Namátkou projekt "Jídelna snů", kde se jedná o celou metodiku práce s kuchaři i s dětmi. Tedy s oběma účastníky procesu stravování, s tím kdo stojí u hrnce i s tím, kdo hladově čeká u výdejního okénka s talířem. Probíhá též "Škola chutí" - to aby si žáci či studenti mohli vyzkoušet jak má či nemá jídlo chutnat, poznávat suroviny, vědět, co je k čemu dobré. 

 

Dalším projektem je třeba "Skutečně zdravá škola", která již prosadila některé pozitivní změny v praxi. Mají také mnohé návrhy pro na novelizaci Vyhlášky o školním stravování. Mezi desítkami přesně formulovaných požadavků je třeba: snížení množství cukrů, striktní limity na používání polotovarů, zákaz dochucování glutamátem a zvýšení obsahu ovoce a zeleniny. 

 

Já vás nebudu unavovat všemi podrobnostmi, ale jen chci nyní - začátkem školního roku - apelovat na nás na rodiče. Většina podnětů ke zlepšení výživy našich dětí je logická, vychází z nejnovějších vědeckých poznatků, jenže se moc nedodržuje. Všichni dobře víme, že dítě raději sáhne po čokoládové tyčince a zapije ji slazenou malinovkou, která nikdy neviděla ani jednu malinu. Strouhaná mrkvička, švestka, kozí sýr nebo celozrnné pečivo - to už je nabídka, kterou není tak jednoduché prosadit. Záleží nejen na profesních nutričních organizacích a státu, ale také docela dost přímo na nás, co svým ratolestem předvádíme doma a co je učíme jíst a pít!

 

Krásný víkend - a prosím vás - "nejezte, nepijte a když to půjde, ani nežijte blbě!"

Komentář můžete vkládat, pokud jste oveřený hodnotitel.

Komentáře
Momentálně nejsou k dispozici žádné příspěvky
  
Kdo chce dobře jíst, nesmí urazit kuchaře.
Čínské přísloví
Top
English