VYHLEDEJTE A HODNOŤTE

Pavel Maurer píše

 
Glosa: Škůdci
2017-05-20, Text: Pavel Maurer

Vážení gastronauti,

tak už mám na zahradě zase ty odporné šneky, plže a hlemýždě! Bezradně pozoruji, jak se pomalu, ale jistě svojí slizkou, uslintanou stopou zvolna přibližují k mé petrželce, salátku, ředkvičkám a k dalším vynikajícím plodům na mých záhoncích! Je mi mdlo. To se mám zase, jako každý rok, stát hromadným vrahem těch nebohých zvířátek, která proti mně osobně určitě nic nemají? Oni se chtějí prostě jen nažrat na mé zahradě, když už se jim připletla do cesty. Oni ti mlži s největší pravděpodobností netuší, že ten záhon je můj, že jsem na něj pyšný, že zeleninu sázím, pilně zalévám a kultivuji a že se těším, až budu jíst svoji vlastní rukolu a špenát a že zavřu oči a budu vychutnávat opravdovou chuť rajčat. Jim je to úplně fuk! 

Oni mají ukrutný hlad a na moje trapné vlastnické zákony kašlou! Oni se prostě plazí z místa A do místa B ne proto, že to někomu patří, ale proto, že jim to voní a mají chuť na pořádný oběd! Oni nevědí, co je to majetek, kolik stojí daň z pozemku, jaká je cena sazenice a že také něco stojí vodné a stočné. Slimáky, kosy, vrabce či housenky ani trochu nevzrušuje, že jsem si ten květák vypěstoval pro sebe a svoji rodinu! Oni si klidně žijí ve svém přirozeném komunismu nebo v jakémsi kibucu. Vše patří všem a kdo dřív příjde ten dřív mele! Jenže mne to bolí a, řekl bych, že všichni drobní zahrádkáři a také zemědělci moc dobře vědí - jak moc to bolí! 

A tak přichází, jako každý rok - válka. Nesmiřitelný džihád, jehož cílem je vyhladit všechny bezvěrce, kteří nerespektují moji zahrádku a přišli - nezváni - se jen tak - hala-bala nažrat na něčem, co mne stálo několik měsíců dřiny. A tak já, ochránce stromů, keřů, přírody a zvířat se mám opět stát masovým vrahem nebohých škůdců, kteří vlastně netuší jaké příkoří mi činí? Mám je vyhladit? Ne, naopak - já jim vytvořím ráj na zemi! Založím vlastní malou biofarmu pro všechny zloděje zeleniny! Doufám, že je k sobě přilákám ze všech okolních zahrad. Alespoň udělám něco dobrého pro mé sousedy! Tak do toho. Tady jsem i se všemi svými křupavými saláty, mrkvemi, petrželkou a dalšími draze vypěstovanými dobrůtkami pro vás všechny škůdce a ničitelé zahrad. U mě vám nikdo neublíží - žerte si, vy potvory, a na shledanou zase příští léto!”

Komentář můžete vkládat, pokud jste oveřený hodnotitel.

Komentáře
Momentálně nejsou k dispozici žádné příspěvky
  
U jídelního stolu je jediné místo, kde se první hodinu nikdy nenudíte.
Anthelme Brillat-Savarin
Top
English