VYHLEDEJTE A HODNOŤTE

Pavel Maurer píše

 
Glosa: Slimáci
2014-08-10, Text: Pavel Maurer

Vážení gastronauti,

před několika lety jsem četl horor o tom jak se přemnožili zahradní slimáci a nakonec sežrali celý Londýn. Už si nepamatuji všechny podrobnosti toho vědecko-fantastického trilleru - ale dnes ráno jsem na své miniaturní zahrádce sebral do kbelíku 74 hnědých, dost vypasených slimáků. Hádejte na co jsem při tom myslel?

 

Tenhle druh je neobyčejně agresivní, žravý a pochopitelně se nesmírně rychle množí. Je hermafrodit, takže s oplodněním či sháněním samičky nejsou žádné starosti. Prostě ve stínu mého zeleného salátu se potkají dva slimáci, vzájemně se oplodní a žerou dál, vše co se jim připlete do jejich slizké cesty. Nejvíc jich nacházím samozřejmě po dešti. 

 

Jak to souvisí s gastronomií? No zásadně. Mám totiž oprávněnou obavu, že pokud se nebudeme slimákům bránit, tak nám sežerou všechnu zeleninu a pak se pustí klidně i do nás. Jejich apetit je neskutečný. Na mém malém zeleninovém záhonku si zatím ještě vybírají. Spíše jim víc chutná křehká paprička než okurky a pokud si mají vybrat bazalku - tak raději zelenou. Když ji sežerou, pak nepohrdnou tou fialovou či nějakým řepným lístkem.

 

Tenhle strašlivý slimák se jmenuje Plzák španělský.

 

Jeho další konkurenční výhodou je, že prakticky nemá přirozené nepřátele. Prý chutnají snad jenom jistému druhu indických kachen a prasatům. Jenže ty se mi na zahrádku nevejdou, kromě toho by nejspíš hned zkonzumovali všechny plodiny a slimáky si nechali jako dezert. 

 

A tak já sám, i když jsem v jádru upřímným ochráncem zvířat, každé ráno, zvláště pak po dešti - lovím slimáky na své zahradě. Jsem nemilosrdný. Když dokončím svou smrtelnou misi a zavřu plastovou bedýnku plnou slimáků - žádného již nepřidávám. I když třeba ještě nějakého zahlédnu v trávě - nechávám jej žít, abych přece jen zachoval jakýsi koloběh života v rovnováze. Také si trochu vylepšuji svědomí.

 

Důvěrně vám však sděluji - že v případě těchto slizkých slimáků - mám dojem, že přírodní rovnováha byla značně narušena v neprospěch nás lidí. 

 

Krásný víkend - a prosím vás - "nejezte, nepijte a když to půjde, ani nežijte blbě!"

 

Pavel Maurer, grand-restaurant.cz

Komentář můžete vkládat, pokud jste oveřený hodnotitel.

Komentáře
Momentálně nejsou k dispozici žádné příspěvky
  
Kdo chce dobře jíst, nesmí urazit kuchaře.
Čínské přísloví
Top
English