VYHLEDEJTE A HODNOŤTE

Pavel Maurer píše

 
Glosa: Snobi v restauraci? Tihle borci se nenechají poučit
2013-10-13, Text: Pavel Maurer
Většinou jste zvyklí, že si v těchto glosách chladím žáhu na nevzdělaných číšnících, servilních servírkách a že mě rozčiluje nekvalitní personál v restauracích. Přiznávám, že je to celkem snadná kořist.

Abych trochu vyrovnal skóre, budu vám vyprávět o nafoukaných a hloupých hostech, snobech, arogantních, nabubřelých a trapných zbohatlících, kteří nerozeznají chardonnay od šampaňského. V rámci své prostoduché podnikatelské etikety jsou schopni si se zkušeným výrazem ve tváři nalévat ledovou kolu do ročníkového Château Margaux.

Tihle borci se nenechají poučit. Mají pocit, že by jejich majestát utrpěl újmy, kdyby si nechali poradit vhodné víno k srnčímu. Pak ovšem vyjeveně kroutí pusou a v duchu skřípou zuby, že jim nechutná pokrm ani víno za několik tisíc korun. Zkušeností personálu bývá, že v takových případech nikdy nepřiznají, že si vybrali špatnou kombinaci, a snaží se pod nejrůznějšími záminkami víno nebo jídlo reklamovat.

Nedávno jsem seděl s manažerem jedné velmi prestižní restaurace, která se pyšní úchvatným pohledem na starobylé město. Nedokážete si představit, kolik historek z něj vypadlo na téma, jak jej hosté urážejí, když nedostanou ten správný stůl u okna.

Restaurace má krásný výhled, ale ne všechny stoly jsou stejně romantické. Představte si manažera v obleku za 50 tisíc, který řídí velkou továrnu, ale je tak ubohý, že péruje bezradného číšníka kvůli tomu, že nesedí u oblíbeného stolu.

„Víte, kdo jsem?“ ptá se ho. Je jasné, že číšník to ví. A dobře také ví, že tento vážený host v podniku utrácí poměrně dost peněz. Co si počít? Rezervace bohužel přišla pozdě. Už se nedalo nic dělat. A tak nastala potupa, manažerský kartáč, sebestřednost, malost a dovolil bych si říci, že se vkradla i trocha imbecility.

Nikdo z nás přece nejsme středem světa a rozhodně bychom si v restauraci, ale i pro život měli zapamatovat pořekadlo: Pozdravte každého, když půjdete nahoru, protože nikdy nevíte, koho potkáte, až budete padat dolů!  

Komentář můžete vkládat, pokud jste oveřený hodnotitel.

Komentáře
Momentálně nejsou k dispozici žádné příspěvky
  
Kdo chce dobře jíst, nesmí urazit kuchaře.
Čínské přísloví
Top
English